Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... exista vreo scapare daca sunt acuzat de trafic de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

exista vreo scapare daca sunt acuzat de trafic de droguri de mare risc?

buna ,am si eu o intrebare: exista vreo sansa sa scap daca sunt acuzat de trafic de droguri de mare risc?nu eu le-am vandut,dar am fost acolo cand drogurile au fost vandute,si eu am gasit oameni care vroiau sa le cumpere,o sa primesc aceeasi pedeapsa ca si cel care a facut rost de ele si le-a vandut?este prima vanzare care am facut-o sa zic asa, oare se mai poate face ceva ?care este riscul sa intram direct la inchisoare sau este posibil sa luam suspendare,?
Cum s-ar zice ,v-a fost organizat un flagrant.
Potrivit art. 465 alin. (1), infracţiunea flagrantă este infracţiunea descoperită în momentul săvârşirii sau imediat după săvârşire.
Acum, ramane sa se delimiteze rolul pe care dvs. l-ati jucat in cadrul activitatii infractionale si in functie de acest aspect , tinandu-se cont si de alte circumstante , imprejurari, daca veti fi trimis in judecata , vi se va individualiza pedeapsa potrivit vinovatiei dvs. si a tuturor circumstantelor.
Probabilitatea de a scapa fara o pedeapsa cu executare e mica, dar, oricum va recomand sa va angajati un avocat bun, pentru ca daca exista vreo sansa numai un aparator calificat stie cum sa o obtina si in plus, date fiind toate circumstantele cauzei va fi important si la individualizarea pedepsei, pentru ca bine punctate, circumstantele dumneavastra personale pot conduce la o individualizare a pedepsei, poate chiar sub minimul prevazut de lege. Va doresc succes
se in considerare faptl ca nu am antecedente penenale sh nu am avut nici o problema cu justitia?
ContSters159613, utilizator
In dozarea pedepsei sunt avute in vedere toate aspectele de circumstantiere , lipsa antecedentelor penale , conduita invinuitului/inculpatului in fazele procesuale , inlesnirea tragerii la raspundere a tuturor celor vinovati , conduita anterioara savarsirii infractiunii , precum si cele ce tin de savarsirea in concret a faptei infractionale .