avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

suspendare permis

buna ziua,va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema..
m-am deplasat cu masina personala pe o strada laturalnica ,unde m-am intalnit cu niste prieteni cu care am consumat alcool,dupa care am deplasat masina pe drepta in jur de 5-6 m cu intentia de a ma culca in masina,moment in care am fost vazut de o patrula de politie care a venit la masina,eu intre timp eram pe spate cu scaunul rabat si motorul oprit .Mi s-au cerut actele iar permisul a fost retinut.Este corect chiar daca masina era oprita?
va multumesc!
Sa le luam pe rand:

- masina nu putea sa fie decat oprita, altfel nu puteau sa va ceara actele;
- care au fost faptele pentru care ati fost sanctionat?
- ati fost testat cu etilotestul, vi s-au luat probe de sange?
- au mai existat martori ai acestui incident?

Incercati sa dati cat mai multe detalii pentru a primi un raspuns cat mai adecvat.
Povestea pare a fi putin trasa de par...in plus, chiar dvs. ati spus ca ati deplasat masina 5-6 m pe dreapta (sa intelegem ca ati impins-o sau ati condus-o?)
Daca ati condus-o si ati fost vazut, iar apoi verificat de politie, atunci retinerea permisului este justificata.
Daca insa doar ati impins-o, masura nu are un temei legal si puteti formula plangere contraventionala.

avocat Radu Stan
-martori au fost prietenii cu care am consultat alcool
-am fost dus pt. probe de sange dar am refuzat pt.faptul ca nu mi s-a parut normal pt. faptul ca nu eram in trafic.
daca mai sunteti in termen faceti plagere(15 zile de la primirea procesului verbal).Aveti tot dreptul fiindca aveti si martori ca nu ati condus.
danmirceap a scris:

-martori au fost prietenii cu care am consultat alcool
-am fost dus pt. probe de sange dar am refuzat pt.faptul ca nu mi s-a parut normal pt. faptul ca nu eram in trafic.

Refuzul privind recoltarea de probe de sange constituie infractiune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie retinere permis conducere py-art py-art Buna ziua, pe data de 28 sept, duminica, eram impreuna cu cativa prieteni la pescuit pe balta Branesti, in com.Branesti - Ilfov. In jurul orelor 16, am plecat ... (vezi toată discuția)
Este refuz de prelevare a probelor biologice daca sufli in etilotest? cezarad cezarad Am o mare nelamurire. O persoana (sofer) a fost oprita in trafic si i s-a pus in vedere sa sufle in etilotest. Acesta a suflat si a rezultat 0,58 mg/l alcool ... (vezi toată discuția)
Dosar penal pentru refuzul la probe biologice. STM10 STM10 Bună ziua, Am fost oprit de poliție in urma cu 3 zile, deoarece am fost denunțat de către cineva (părerea mea). M-am urcat in mașina și nu am apucat ... (vezi toată discuția)