Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit contract mandat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

contract mandat

buna ziua!
problema mea este urmatoarea;
in urma disponibilizarilor primesc ajutor de somaj si compensare salariala mai pot lucra la o companie de asigurari cu contract de mandat fara sa pierd somajul sau compensarea?
acest contract de mandat ma poate afecta , se depune vre-o declaratie fiscala privind venitul realizat?

multumesc
Conform legii 76/2002,
şomer - persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a)este în căutarea unui loc de muncă de la vârsta de minimum 16 ani şi până la îndeplinirea condiţiilor de pensionare;
b)starea de sănătate şi capacităţile fizice şi psihice o fac aptă pentru prestarea unei munci;
c)nu are loc de muncă, nu realizează venituri sau realizează din activităţi autorizate potrivit legii venituri mai mici decât indemnizaţia de şomaj ce i s-ar cuveni potrivit prezentei legi;
d)este disponibilă să înceapă lucrul în perioada imediat următoare dacă s-ar găsi un loc de muncă;
e)este înregistrată la Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă sau la alt furnizor de servicii de ocupare, care funcţionează în condiţiile prevăzute de lege;
Bineinteles ca pentru orice contract se depune declaratie.
Probabil ca vreti contract de mandat ca administrator de bloc, sau ceva asemanator.
Nu putei fi si somer si angajat remunerat in acelasi timp.
acest contract de mandat nu este contract de munca din cate stiu este un contract de genul unei procuri ca si cum as fi indreptatita sa desfasor o activitate sau sa rezolv o problema in locul altei persoane,
contractul de mandat este de o alta natura juridica s-au poate ceva s-a schimbat este vorba de o firma de asigurari as dori sa lucrez ca colaborator
multumesc
Daca in urma acestei colaborari produceti venituri legale si inregistrate, la care veti plati prin decizia de impunere un impozit pe venit, nu va mai incadrati in categoria de someri.
Mai cititi inca odata ce v-am postat mai sus, respectiv punctul (c).