Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... autorizatia de mediu e necesara pt firma ce presteaza ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

autorizatia de mediu e necesara pt firma ce presteaza servicii

am depus cererea de plata pentru un proiect feadr. de la mediu mi s-a dat o nota de constatare in care e mentionat ca firma nu are nevoie de autorizatie de mediu. mi s-a explicat ca nu e nevoie fiinca nu am teren in exploatare si efectuez servicii la terti mentionez ca nu am titlu de proprietate ci doar contract de inchiriere a unui spatiu betonat si a unui birou..
cei de la feadr nu au fost de acord si exista posibilitatea sa nu imi accepte cererea de plata din acest motiv.
pana la urma care e actul necesar? am sau nu nevoie de aceasta autorizatie de mediu?
Cei de la mediu sunt cei care constata necesitatea autorizatiei si tipul acesteia, adaptat activitatii pentru care o solicitati si in conditiile descrise in cerere si in lege.
Daca autoritatea care trebuie sa elibereze autorizatia, considera ca pentru acel tip de activitate si in conditiile desfasurarii acesteia nu este necesara autorizatia, va elibereaza constatarea, iar nicio alta institutie nu este abilitata sa o contrazica.
Asa incat, in situatia descrisa de dvs. ar trebui sa vi se accepte cererea.
ContSters36411, utilizator
dc dvs desfasurati un cod caen care nu intra sub incidenta OM 1798/2007 nu e necesara autorizarea. de asemenea in situatia in care dvs desfasurati o activitate care se autorizeaza dar o desfasurati la terti sau inafara sediului/punctelor de lucru ne aflam sub incidenta art. 3 alin 3 din OM 1798/2007 conform caruia activitatea cu impact seminnifcativ care se desfasora la diversi beneficiari nu se spupune prezentei proceduri.. NU VA IMPACIENTATi...cei de la fonduri sunt....mai ciudati....se lega de tot felul de chichite si intorc acte si pt un pct sau virgula...de aceea exista acest grad "ridicat" de absortie...Deci cel mai bine faceti si o adresa catre mediu prin care sa isi exprime pct de vedere referitor la necesitatea autorizarii, adresa la care anexati si copie dupa ultimul certificat constatator...