Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DONATIE TEREN
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DONATIE TEREN

Buna ziua. am o mare intrebare: daca socrul meu ii doneaza fiicei sale (sotia mea) un teren (nu vrea sub nici o forma act de vanzare-cumparare) care este riscul ulterior in cazul in care doresc sa construiesc o casa pe terenul respectiv? Adica, exista riscul sa poata fi atacat (terenul) in instanta in urma unui partaj, mostenire sau alte lucruri? Exista riscul sa nu pot vinde terenul sau casa ulterior? Incerc sa culeg informatii de pe acum pt. a nu ma trezi in fata faptului implinit.
Este de preferat un act de vanzare cumparare, insa nu cred ca in cazul dumneavoastra sa apara probleme mai tarziu. Un inconvenient ar fi daca doriti sa instrainati terenul. Stiind ca donatiile pot fi revocate cumparatorul va prefera un teren dobandit prin act de v/c. Alt inconvenient este la mostenire, donatia aceasta va trebui raportata in cazul in care sunt mai multi mostenitori rezervatari.
Parerea mea este sa faceti actul de donatie daca nu aveti alta varianta.