Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj

Buna seara,
Am si eu o mare rugaminte,daca ma poate lamurii cineva:">
Tatal meu detine o locuinta (apartament cu 2 camere) ,imobil achitat in intregime de el.S-a casatorit cu cineva, timp de 17 ani si apoi a divortat.Ulterior casatoriei a trecut-o si pe noua sotie in contractul casei.Tatal meu doreste sa faca partaj pe imobil fara a avea pretentii la bunuri comune.Doamna nu doreste sa faca intelegeri cu tatal meu pe cale amiabila.Intrebarea mea este:-Se pleaca in instanta de la premiza jumatate pt fiecare ?Pt ca tatal meu nu doreste mai mult de 50% din imobil.
daca aveti un avocat bun tatal poate lua si 100 la suta din imobil
Cum a trecut-o in contractul casei?
E posibil sa ia tatal dvs. tot.
Tatal tau nu poate face partaj pe apartament pt. ca este apartamentul lui nu are cu cine sa-l partajeze, daca lucrurile stau asa cum le-ai descris.X-(