Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... restructurare din motive de razbunare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

restructurare din motive de razbunare

am si eu o mare problema.lucrez la o primarie, am primit numarul de posturi pe care ar trebui sa-l aiba aparatul de specialitate al primarului, acesta fiind de 28.noi suntem toti 24.din cauza unei razbunari personale primarul vrea sa restructureze 2 posturi.care sunt drepturile pe care noi le avem?are vreun temei legal sa faca aceste restructurari, fara a fi nevoie?
Va multumesc anticipat.:((
va multumesc din suflet.o sa revin sa va spun ce s-a intamplat.
Si cine o sa faca stare civila ca asta nu se invata peste noapte,si e inposibil ca in comuna dvs.sa nu moara nimeni?
primarul, care este prin lege ofiter de stare civila...sau o alta persoana care a exercitat in mod public atributii de ofiter de stare civila ( merje o data, de doo ori, in cazuri extreme). :)
asta e o alta poveste...cu starea civila.inaintea mea a avut-o secretarul unitatii.tot din motive de razbunare i-au luat-o lui si mi-au dat-o mie anul trecut.totul aici se face pe baza acestor criterii de razbunare.deci foarte usor ar putea sa ii dea starea civila inapoi dansului, dar nu a fost nici o discutie in acest sens.
E clar atunci e personal.Totusi,vreau sa va amintesc faptul ca in conformitate cu OUG 63/2010 pentru serviciile de evidenta,unde intra si starea civila,unde aveati dvs.activitati sunt prevazute 3 posturi,special pentru acest serviciu.Teoretic trebuia,tinand cont ca dvs.ati efectuat aceasta activitate sa va regasiti printre cei 3 functionari .Iar acest lucru cu privire la nr.functionarilor este stipulat si in adresa pe care seful dvs.primarul a primit-o de la prefectura.Impreuna cu lucratorii de la evidenta si stare civila trebuie sa fiti cel putin 3 in functie de locuitorii,1 functionar la 6500 de locuitori.