Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... GARANTIE DE GESTIUNE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

GARANTIE DE GESTIUNE

Este legal sa se retina garantie de gestiune din concediul medical?
MARIA-JASMINE, utilizator
Art. 13. din legea 22/1969 actualizata
– Garanţia în numerar se reţine în rate lunare de 1/10 din salariul tarifar lunar sau din cîştigul mediu pe o lună, după caz. Dacă, din cauza altor reţineri, ratele în contul garanţiei în numerar nu pot fi reţinute, gestionarul este obligat să le depună.

Deoarece banii pe concediul medical se acorda in virtutea unei asigurari medicale, si nu din prestatie, nu se considera salariu sau castig pentru acea prestatie.