Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... noua lege a salarizarii
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

noua lege a salarizarii

in ce conditii
se mai acorda trecerea la noua treapta de salarizarii caci de 2 ani am ramas cu prima treapta motivandu se ca nu prevede noua lege a salarizare.in sistemul sanitar fiind vorba..
geo3vio a scris:

in ce conditii
se mai acorda trecerea la noua treapta de salarizarii caci de 2 ani am ramas cu prima treapta motivandu se ca nu prevede noua lege a salarizare.in sistemul sanitar fiind vorba..

Pentru functionarii publici avansarea in treapta de salarizare se poate face si in cursul anului 2010 .Baza legala este urmatoarea:
- prevederile art.63 si 67 din Lg.188/1999, Statutul Functionarilor publici, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
- prevederile art.4, anexei __si ale art.33 din Ordonanta Guvernului nr.6 din 24 ianuarie 2007, “privind unele măsuri de reglementare a drepturilor salariale şi a altor drepturi ale funcţionarilor publici până la intrarea în vigoare a legii privind sistemul unitar de salarizare şi alte drepturi ale funcţionarilor publici, precum şi creşterile salariale care se acordă funcţionarilor publici în anul 2007”, modificata si completata prin OG 9/2008 si Legea 330/2009, coroborate cu prevederile O.U.G. nr.1/2010.

Succes!
Io timpenie mai mare ca legea asta...n-am vazut.... si nerusinare mai mare din partea pd-l-istilor astora....n-am vazut...
In noua lege functionarii publici sunt asezati pe treapta de jos. Avem cei mai mici coeficienti. Au modificat si Lg 188/1999 , art. 100 , care prevede ca in urma reorganizarii . restructurarii , daca sunt mai multi candidati pe aceiasi functie se v-a da examen. Ar fi foarte corect daca la examen ar fi acceptari doar cei ce au studii corespunzatoare postului solicitat , dar daca sunt acceptati teologi si sociologi pe post de inspector de finante , va dati seama ca aceia nu candideaza pt. ca sunt pregatiti , ci pentru ca le este postul rezervat.
Sincer, aceasta este problema cu concursurile...sunt cu "subiecte servite" celor care "trebuie" sa ramana pe posturi...am zis care "trebuie" si nu care "merita"...sa nu ne mai ascundem dupa visin, este necesar sa acceptam aceasta realitate sau sa luam masuri impotriva acestei situatii nedrepte...de aceea serviciile prestate sunt cum sunt, din pct de vedere al calitatii...am mers la o circa fiscala si functioanara nu stia se intre/opereze pe folderul salvat pe o discheta, rastindu-se la mine ca programul/softul instalat pe computerul de serviciu trebuie singur sa-si extraga datele de pe discheta, ca ea nu poate face acesta procedura manual (procedura pe calculator este f simpla insa trebuie cat de cat competenta la nivel de studii superioara, ca toti functionarii scot in fata acele studii superioare, facute mai mult - sau mai putin - la Spiru Haret, cunoscatorii stiu la ce ma refer...)..I

Imi cer scuze daca par nedrept sau rautacios, dar realitatea imi da si ne da mult de furca... s-au cam terminat rezervele de rabdare si politete gratuite...

"Calitatea nu este totul, dar totul este nimic fara calitate..." (Peters si Watermann - "In search of Excellence")....
radu_mc, utilizator