Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligare semnare demisie cu acordul partilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligare semnare demisie cu acordul partilor

Buna, tocmai am fost anuntata ca incepand cu 15 august nu se mai doreste colaborarea dintre mine si firma angajatoare. Problema este ca mi s-a spus sa semnez demisia cu acordul partilor, ceea ce nu doresc sa fac.
Cand au auzit lucrul acesta, au invocat faptul ca am acumulat mai multe avertismente (am fost informata pe mail de unul singur saptamana trecuta). Ce sa fac? Imi pot desface contractul de munca disciplinar? Acum am discutat cu ei la telefon si mi-au spus ca ar fi mai multe avertismente, de care nu am fost anuntata. Va rog, ajutati-ma
Adina_G, utilizator
1. Demisia se da unilateral de catre salariat si nu este nevoie de acordul angajatorului.
2. Dvs.vi s-a cerut sa faceti o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor.
3. Daca stiti ca sunteti nevinovata nu semnati nimic si lasati pe angajator sa va concedieze disciplinar. Este o procedura greoaie pentru el si nu cred ca o stie.
4. Daca va da decizie de concediere pe motiv disciplinar o puteti contesta la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
5. Cred ca vrea sa va sperie. Nu-i picati in plasa, lasati-l sa faca ce vrea el.
6. Tineti-ne la curent cu ce se intampla.
tudorvaleriu a scris:

1. Demisia se da unilateral de catre salariat si nu este nevoie de acordul angajatorului.
2. Dvs.vi s-a cerut sa faceti o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor.
3. Daca stiti ca sunteti nevinovata nu semnati nimic si lasati pe angajator sa va concedieze disciplinar. Este o procedura greoaie pentru el si nu cred ca o stie.
4. Daca va da decizie de concediere pe motiv disciplinar o puteti contesta la Tribunalul din judetul in care aveti domiciliul. Fiind litigiu de munca nu platiti taxe.
5. Cred ca vrea sa va sperie. Nu-i picati in plasa, lasati-l sa faca ce vrea el.
6. Tineti-ne la curent cu ce se intampla.

Multumesc frumos pentru raspuns. Mi s-a spus ca imi vor trimite avertismentele sa le semnez, cu alea ce sa fac?
Avertismentul l-am primit pentru ca nu am reusit sa indeplinesc la timp cerintele angajatorului avand in vedere ca o inlocuiam si pe colega mea din alt departament care era in concediu.
Imi este un pic frica, firma este destul de mare, cu birouri regionale deschise in toate orasele mari ale tarii, mi-e sa nu pierd vreun proces daca se ajunge la asta, si sa fie nevoita sa-i despagubesc intr-un fel. Daca as primi 5 salarii compensatorii, as semna incetarea CIM cu acordul partilor, dar nu stiu sub ce motiv sa cer acest lucru.
Va multumesc din suflet
1. Nu semnati nici un avertisment. astea se dau respectand procedura ceruta de Codul muncii.
2. V-am spus ca vor sa va sperie.
3. Daca doriti sa plecati si sa luati cele 5 salarii... este problema dvs.
Oare sa aveti ca si clauza in ccm s-au cim in caz de demisie sau"cu acordul partilor" cinci salarii compensatorii??
Mai verificati ca nu prea e logic.
Acum mi-au spus ca daca nu semnez incetarea CIM cu acordul partilor, imi desfac contractul disciplinar pe baza avertismentelor primite pentru abatere disciplinara grava. Ce sa fac?