Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de crestere al copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de crestere al copilului

In cazul in care o persoana se afla in concediu de crestere al copilului are voie prin lege sa mai aiba vreun alt tip de venit decat cel de la stat? (contract de colaborare,part time,contract de management,contract prestari servicii,administrator,asociat intr-o firma). daca legal nu este posibil cum as putea denunta o persoana de acest tip?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Raspunsul la prima intrebare este NU.
In ceea ce priveste cea de a doua intrebare, va voi raspunde cu o alta :
De ce vreti sa-i faceti un rau persoanei respective?
Un bine il faci foarte greu in timp ce un rau il faci intr-o clipa.
Nu uitati ca roata se invarte.
pai asta incerc sa fac. sa invart roata.....altfel bv lui cum se descurca.
dar categoric nu are voi sa aiba vre un alt tip de venit????
Are voie sa primeasca anumite venituri pe perioada cat este in CCC ... Plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda in situatia in care beneficiarii acestei indemnizatii primesc diverse sume in baza legii, contractului colectiv de munca sau a contractului individual de munca, acordate in perioada concediului pentru cresterea copilului, altele decat cele rezultate din desfasurarea efectiva a unei activitati profesionale - art.12 alin.2 ind.1 din OUG nr.148/2005 .

Daca doriti puteti depune o sesizare la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale.