Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imprumut -chitanta de mina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imprumut -chitanta de mina

Am imprumutat acum aproape 3 ani o colega de servici cu bani ,pe baza de chitanta de mina,complectata de ea cu datele cind urma sa-mi returneze banii. A parasit serviciul,mutindu-se in provincie. Banii nu i-am mai primit nici pina in ziua de azi . Exista legal posibilitatea de a mi recupera ? Ma poate sfatui cineva :ce as putea face acum ptr. a recupera totusi banii ?

Multumesc
poti sa introduci o cerere de chemare in judecata prin care sa soliciti restituirea imprumutului
M-am gindit si eu la acest lucru,dar sint putin ingrijorata datorita chitantei care este intocmita de mina ,fara a fi legalizata.
Am inteles ca ptr a face cererea de chemare in judecata va trebui sa platesc taxe 10% din valoarea pe care o reclam.
Daca legal nu am sanse si mai platesc si 10% taxe ?

Va multumesc
Actiunea nu o vei putea introduce daca au trecut 3 ani de zile de la data scadentei imprumutului.
Merci frumos de ajutor,dar inca nu au trecut cei trei ani,sint aproape . Ce fac insa cu chitanta de mina Este sau nu legala ?
Este.