avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce ma invatati in legatura cu un imprumut care nu mi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce ma invatati in legatura cu un imprumut care nu mi se restituie?

Unde e mai indicat sa depun o plingere pentru o suma de bani imprumutati cu chitanta de mina cu martoriin in care este si o masina(suma de bani reprezinta acontul) sa expirat data in care trebuia sa mi se restitue imprumutul.daca o fac la politie se incadreaza la vreo lege ?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Zagrean , Avocat 19:09, 22 Februarie 2011
Este vorba de o actiune civila in pretentii,adresata instantei de judecata.
cele prezentate de dvs nu se incadreaza in sfera penalului;asadar,va adresati cu o cerere in instanta civila(judecatoria ca instanta de fond).
achitati taxa de timbru,eventual va angajati un avocat sa va reprezinte interesele.
va sugerez sa remiteti imediat o notificare prin executorul judecatoresc;in acest fel,puteti solicita si dobanzi
succes

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut anisiaileana anisiaileana am imprumutat in26iul2006 o persoana cu suma de 400 mil lei vechi,com¡ntract legalizat la notar,fara garantie.scadenta a fost in26iul2007.pers refuza sa ... (vezi toată discuția)
Bani dati fara acte legale daniela_b daniela_b am imprumutat in luna septembrie o cunostinta cu 1500 ron si 350 E,si ma tot amana cu returnarea sumei,mentionez ca nu am facut nici un act oficial si nici ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani imprumutati fara contract? aidil1969 aidil1969 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti si mie ce sanse am sa recuperez o anumita suma de bani ( substantiala ), pe care i-am dat unei persoane ( ziceam eu ... (vezi toată discuția)