Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce ma invatati in legatura cu un imprumut care nu mi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce ma invatati in legatura cu un imprumut care nu mi se restituie?

Unde e mai indicat sa depun o plingere pentru o suma de bani imprumutati cu chitanta de mina cu martoriin in care este si o masina(suma de bani reprezinta acontul) sa expirat data in care trebuia sa mi se restitue imprumutul.daca o fac la politie se incadreaza la vreo lege ?
Este vorba de o actiune civila in pretentii,adresata instantei de judecata.
cele prezentate de dvs nu se incadreaza in sfera penalului;asadar,va adresati cu o cerere in instanta civila(judecatoria ca instanta de fond).
achitati taxa de timbru,eventual va angajati un avocat sa va reprezinte interesele.
va sugerez sa remiteti imediat o notificare prin executorul judecatoresc;in acest fel,puteti solicita si dobanzi
succes