Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie concediere contestata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie concediere contestata

Buna ziua,

Societatea la care lucrez, (societate de constructii) se confrunta cu o lipsa totala de contracte de lucrari inca de anul trecut din luna iulie 2009, drept pentru care, a hotarat sa-si mai reduca din personalul care a mai ramas (unii dintre salariati au hotarat sa plece singuri). La data de 10.05.2010, asociatii s-au intalnit si au hotarat sa reduca nr. de posturi si anume desfiintarea postului de specialist marketing, post care efectiv nu se justifica. In data de 14.05.2010, i-a fost facuta comunicarea salariatei:
In atn .......
Avand in vedere Hot. As. nr. 04/10.05.2010, privind reorganizarea activitatii din cadrul soc., prin prezenta, va aducem la cunostinta ca incepand cu data de 17.05.2010, postul de sp. mark. va fi desfintat. Preaviz 20 zile lucratoare (17.05.201-11.06.2010), dupa expirarea caruia adica la 12.06.2010 ctr. de munca va inceta.
Soc. nu dispune de locuri vacante si nu va poate asigura trecerea pe un post compatibil cu pregatirea dvs. profesionala si nici inferior.
Semnatura Administrator

Salariata a refuzat sa semneze de luare la cunostinta si atunci comunicarea i-a fost trimisa cu confirmare de primire.
Salariata a luat la cunostinta de aceste prevederi abia la data de 28.05.2010. Decizia de concediere a fost emisa in data de 22.06.2010 (am decalat preavizul de la data luarii la cunostinta (28.05.2010).
Decizie:

Subscria....., avand in vedere hot. as. nr. 04/10.05.2010, privind reorganizarea activitatii din cadrul soc., ca urmare a dificultatilor economice,
Incepand cu data de 25.06.2010 inceteaza ctr. nr...... al d-nei....., avand functia de...., in temeiul art. 65 (1) CM, cu preaviz de 20 zile lucr. de la data de 28.05.201-25.06.2010 cf. art. 73 (1) CM.
Pt. anul 201 salariata are dreptul la 21 zile de CO din care a efectuat 0 zile.
Salariata nu are debite nelichidate.
Decizia poate fi contestata in termen de 30 zile calendaristice de la data comunicarii la Tribunalul Bucuresti.

Ce am gresit?
Salariata a contestat-o pe motiv ca:
1. decizia nu prevede motivele ce au determinat concedierea.
2. decizia nu prevede lista locurilor vacante si termenul in care ar fi putut sa opteze pt. ocuparea unui loc de munca vacant si nici nu a fost anuntata ANOFM
Din cate stiu eu (poate gresesc) se anunta ANOFM numai in cazul concedierilor colective.
3. decizia nu prevede corect termenul de preaviz: adica spune salariata, termenul de preaviz curge de la data comunicarii deciziei de concediere - 25.06.2010 si nicidecum de la data aducerii la cunostinta a notificarii.
4. decizia prevede eronat instanta la care se poate ataca concedierea (salariata locuieste in Bucuresti)
5. decizia nu prevede compensatia cf. CCMUN ( un salariu)
Salariata solicita admiterea nulitatii absolute a COMUNICARII nr. 25/14.05.2010 pt. ca angajatorul prin emiterea acestei decizii?? (decizia a avut nr. 01/22.06.2010). a incalcat in mod abuziv prevederile din legislatia muncii.

Referitor la salariul compensator si banii de CO: cum trebuia procedat daca salariata nu a venit la firma sa-si ridice niciun act. Avem confirmari pt. toate actele pe care le-am trimis cu posta.
Va multumesc pt. rabdare
1. Decizia emisa este lovita de nulitate absoluta ... nu sunt indeplinite conditiile de forma.
Decizia se emite în scris şi, sub sancţiunea nulităţii absolute, trebuie să fie motivată în fapt şi în drept şi să cuprindă precizări cu privire la termenul în care poate fi contestată şi la instanţa judecătorească la care se contestă.
Decizia de concediere se comunică salariatului în scris şi trebuie să conţină în mod obligatoriu:
a) motivele care determină concedierea;
b) durata preavizului;
c) criteriile de stabilire a ordinii de priorităţi, conform art. 69 alin. (2) lit. d), numai în cazul concedierilor colective;
d) lista tuturor locurilor de muncă disponibile în unitate şi termenul în care salariaţii urmează să opteze pentru a ocupa un loc de muncă vacant, în condiţiile art. 64 C.mun.

2. Termenul de preaviz incepe sa curga de la data prevazuta in instiintare , iar daca aceasta nu cuprinde data inceperii preavizului , acesta va incepe sa curga de la data comunicarii instiintarii.

3. Decizia de concediere nu trebuie sa cuprinda obligatoriu mentiuni cu privire la salariile compensatorii.