Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Norme aplicare OUG 58/2010 pentru profesii libere
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Norme aplicare OUG 58/2010 pentru profesii libere

Au cam trecut cele 30 zile de la publicarea in MO a OUG 58. Stiti cumva daca au aparut ceva norme metodologice de aplicare legate de activitatile dependente/independente si de cum se vor datora contributiile la asigurarile sociale, sanatate si somaj?

Cei care va incadrati aici (medici, avocati, contabili, notari) si care ati facturat ceva luna aceasta ce ati platit la pensii, sanatate si somaj? V-a retinut platitorul de venit contributiile si le-a virat la buget conf. Art. 3 din OUG 58?

Multumesc!
PRECIZARE:

O problema ar mai fi la impunerea , in sensul art.III, a medicilor, care conform Legii 95/2006, isi exercita profesi astfel:

- fie ca angajat;
- fie prin infiintarea de cabinete de libera practica;
- fie ca persoană fizică independentă pe baza de contract,
in primele doua situatii lucrurile sunt clare, dar la a treia forma de exercitare cred ca ne incadram clar in art.III din OUG 58/2010 pentru ca acest PFI ( asa este definit in L95/2006 la art. 380 alin(3):"(3)Medicii care au obţinut certificatul de membru al Colegiului Medicilor din România pot desfăşura activităţi medicale potrivit pregătirii profesionale în sistemul public de sănătate sau/şi în sistemul privat, fie ca angajaţi, fie ca persoană fizică independentă pe bază de contract. Calitatea de PERSOANA FIZICA INDEPENDENTA se dobândeşte în baza certificatului de membru al Colegiului Medicilor din România şi a înregistrării la administraţia financiară în a cărei rază domiciliază medicul. În condiţiile legii, medicii pot înfiinţa şi cabinete de practică medicală.")

PRIN URMARE:
Contributiile pentru medicii care-si desfasoara activitatea ca PFI ( Imporpriu spus PFI deoarece medicul are o profesile liberala. Dar ce sa-i faci ? Asa se intampla atunci cand legislatia este necorelata !) vor fi calculate, retinute si platite de catre platitorul de venit.

In cazul altor profesii liberale care sunt reglementate similar (arhitect, consultant de plasament in valori mobiliare, etc) se va proceda in acelasi mod dpv al contributiilor, cred eu !
Tot studiind azi Proiectul privind Normele de aplicare a OUG 58/2010, am gasit si raspunsul la problema ridicata de mine in comentariul anterior si anume:
La punctul 23 indice 3 din Proiect (nou introdus) se prevede:
"Sunt venituri din profesii libere si veniturile din activitati desfasurate in mod independent in conditiile legii ca profesii reglementate, inclusiv in cazul in care activitatea este desfasurata pe baza de contract, pentru societati comerciale sau alte entitati reglementate potrivit legii sa desfasoare activitati care genereaza veniturii din profesii libere" ( Aici vor fi inclusi si medicii, dar si alte profesii reglementate care -si desfasoara activitatea pe baza de contract.)

DEMN DE SUBLINIAT este si urmatorul punct din Proiectul la NORME, si anume punctul 25:
"Activitatile desfasurate in mod independent in conditiile legii care genereaza venituri din profesii libere precum si drepturile de autor si drepturile conexe definite potrivit prevederilor Legii nr.8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare , nu pot fi reconsiderate ca activitati dependente, potrivit prevederilor art.7, alin.(1) pct.2.1. si 2.2.",

aceasta ar insemna ca nu se aplica art.7 , dar se pune intrebarea : Art.11 din Codul fiscal se poate aplica ? Raspuns: DA !
Mai ales ca se vehiculeaza , in aplicarea Codului fiscal, utilizarea principiului (preluat din Reglementarile contabile aplicabile situatiilor financiare ): "Prevalentei economicului asupra juridicului"
suteual a scris:

DEMN DE SUBLINIAT este si urmatorul punct din Proiectul la NORME, si anume punctul 25:
"Activitatile desfasurate in mod independent in conditiile legii care genereaza venituri din profesii libere precum si drepturile de autor si drepturile conexe definite potrivit prevederilor Legii nr.8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare , nu pot fi reconsiderate ca activitati dependente, potrivit prevederilor art.7, alin.(1) pct.2.1. si 2.2.",

aceasta ar insemna ca nu se aplica art.7 , dar se pune intrebarea : Art.11 din Codul fiscal se poate aplica ? Raspuns: DA !
Mai ales ca se vehiculeaza , in aplicarea Codului fiscal, utilizarea principiului (preluat din Reglementarile contabile aplicabile situatiilor financiare ): "Prevalentei economicului asupra juridicului"

Nu prea inteleg Art. 11 si treaba cu prevalenta economicului asupra juridicului...
Puteti explica putin mai "babeste" va rog?
activitatile dependente si cele independente nu reprezinta unul si acelasi lucru,
la cele independente se incadreaza PFa la cele dependente sunt clee care indeplinesc cel putin o conditie din oug 58/2010.
:stunned:
DEMN DE SUBLINIAT este si urmatorul punct din Proiectul la NORME, si anume punctul 25:
"Activitatile desfasurate in mod independent in conditiile legii care genereaza venituri din profesii libere precum si drepturile de autor si drepturile conexe definite potrivit prevederilor Legii nr.8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare , nu pot fi reconsiderate ca activitati dependente, potrivit prevederilor art.7, alin.(1) pct.2.1. si 2.2.",

aceasta ar insemna ca nu se aplica art.7 , dar se pune intrebarea : Art.11 din Codul fiscal se poate aplica ? Raspuns: DA !
Mai ales ca se vehiculeaza , in aplicarea Codului fiscal, utilizarea principiului (preluat din Reglementarile contabile aplicabile situatiilor financiare ): "Prevalentei economicului asupra juridicului" - da consider ca in aceste situatii codul fiscal se aplica.
Alin. (1) al art.11 din CF prevede:
"La stabilirea sumei unui impozit sau a unei taxe in intelesul perezentului cod, autoritatile fiscale pot sa nu ia in consideratie o tranzactie care nu are un scop economic sau pot reincadra forma economica a unei tranzactii pentru a reflecta continutul ecomic al tranzactiei."

In Proiectul la Normele de aplicare a CF, art.I, litera A, punctul 1) se prevede:
"O activitate poate fi reconsiderata potrivit criteriilor prevazute la art.7, alin(1), pct.2.1. drept activitate dependenta, in cazul in care raportul juridicin baza caruia se desfasoara activitatea nu reflecta continutul economic al acesteia.

In NORMELE CONTABILE ( care nu au nici o legatura cu aspectul fiscal al problemei, si totusi legiuitorul le-a inclus in legea fiscala) OMF nr.3055/2009, pct.46 se prevede:
46._
(1)Principiul prevalenţei economicului asupra juridicului. Prezentarea valorilor din cadrul elementelor din bilanţ şi contul de profit şi pierdere se face ţinând seama de fondul economic al tranzacţiei sau al operaţiunii raportate, şi nu numai de forma juridică a acestora.
(2)Respectarea acestui principiu are drept scop înregistrarea în contabilitate şi prezentarea fidelă a operaţiunilor economico-financiare, în conformitate cu realitatea economică, punând în evidenţă drepturile şi obligaţiile, precum şi riscurile asociate acestor operaţiuni.
Evenimentele şi operaţiunile economico-financiare trebuie evidenţiate în contabilitate aşa cum acestea se produc, în baza documentelor justificative. Documentele care stau la baza înregistrării în contabilitate a operaţiunilor economico-financiare trebuie să reflecte întocmai modul cum acestea se produc, respectiv să fie în concordanţă cu realitatea. De asemenea, contractele încheiate între părţi trebuie să prevadă modul de derulare a operaţiunilor şi să respecte cadrul legal existent.
În condiţii obişnuite, forma juridică a unui document trebuie să fie în concordanţă cu realitatea economică. În cazuri rare, atunci când există diferenţe între fondul sau natura economică a unei operaţiuni sau tranzacţii şi forma sa juridică, entitatea va înregistra în contabilitate aceste operaţiuni, cu respectarea fondului economic al acestora.
(3)Exemple de situaţii când se aplică principiul prevalenţei economicului asupra juridicului pot fi considerate: încadrarea, de către utilizatori, a contractelor de leasing în leasing operaţional sau financiar; încadrarea operaţiunilor la vânzare în nume propriu sau comision, respectiv consignaţie; recunoaşterea veniturilor, respectiv a cheltuielilor în contul de profit şi pierdere sau ca venituri în avans, respectiv cheltuieli în avans; încadrarea participaţiilor ca fiind deţinute pe termen lung sau pe termen scurt; recunoaşterea participaţiilor deţinute ca fiind de natura acţiunilor deţinute la entităţi afiliate, a intereselor de participare sau sub forma altor imobilizări financiare; încadrarea reducerilor acordate, respectiv primite, la reduceri comerciale sau financiare.
(4)Entităţile au obligaţia ca la contabilizarea operaţiunilor economico-financiare să ţină seama de toate informaţiile disponibile, astfel încât să fie extrem de rare situaţiile în care natura operaţiunii, determinată pe baza principiului prevalenţei economicului asupra juridicului, să difere de cea care ar fi stabilită în lipsa aplicării acestui principiu.

Un exemplu "babaesc" ar fi :
O firma ABC are un salariat angajat pe functia de zugrav.
Acest zugrav isi inmatriculeaza un PFA la ORC pentru activitatea de "zgraveli" si face un contract intre el ca PFA si firma ABC la care inainte era salariat.
Acest PFA va emite lunar o factura a carei valoare este aproximativ egala cu fostul salariu de zugrav (= valoarea facturii va acoperi in principiu salariul net al zugravului), va lucra cu uneltele care sunt ale firmei si nu ale sale, va respecta programul de lucru al firmei, nu mai are si alti clienti etc.

CONCLUZIE:
Chiar daca din punct de vedre juridic totul este ok (= exista un PFA inmatriculat la ORC, exista un contract de prestari servicii intre parti...) din punct de vedere economic relatia intre titularul PFA-uli si firma ABC este de dependenta a acestui PFA, prin urmare activitatea sa va fi recalificata din independenta (PFA) in dependenta (SALARIAT).