avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1768 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diurne externe si interne!!!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diurne externe si interne!!!

Buna!
Am cateva nelamuriri legate de diurne.
La diurna interna - daca persoana nu este in deplasare 12 ore , nu i se acorda.
La diurna externa - daca sta in strainatate mai putin de 12 ore, legislatia spune ca trebuie sa i se dea diurna; dar daca sta 1 ora in strainatate doar ?
Stiu bine ?
Multumesc anticipat pentru sfaturi.
Cel mai recent răspuns: azone19_70 , utilizator 21:06, 29 Iulie 2010
Pentru fractiunile de timp care nu insumeaza 24 de ore, indemnizatia de deplasare in valuta se acorda astfel:
- 50% pana la 12 ore si 100% pentru perioada care depaseste 12 ore.
Dar... am o curiozitate... ce Dumnezeu face omul in strainatate numai o ora?????

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, un angajat pleaca in data de 3.06 la ora 8 din bucuresti ... luminita29 luminita29 Buna ziua, Un angajat pleaca in data de 3.06 la ora 8 din Bucuresti cu destinatia Chisinau. Se intaorce pe 4.06 la Bucuresti la ora 23. Puteti sa ma ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza diurna externa la institutiile publice? onitium onitium Am urmatoarea speta: Am fost plecat in delegatie in Austria in urmatoarele conditii: - am iesit din tara pe data de 30.11.2014 la ora 10.00 - am intrat ... (vezi toată discuția)
Calcul diurna cealicu_ca cealicu_ca Salut, As dori sa stiu modul de calcul al perioadei pentru care se acorda diurna. Aliniatul 3 din articolul 7 din Hotararea nr. 518 din 10 iulie 1995 ... (vezi toată discuția)