Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... noua lege privind renuntarea la contractul de internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

noua lege privind renuntarea la contractul de internet

Buna ziua,
am un abonament vodafone facut acum un an , cu contract pe minim 2 ani. As dori sa-l reziliez (e vorba de cel de internet), dar ma obliga sa platesc penalizari, desi internetul a functionat un an intreg defectuos...
As dori sa stiu daca aceasta lege noua este deja in vigoare, si daca se aplica si retro-activ, la contractele mai vechi.

multumesc!
buna ziua.
legea 161 la care faceti dvs. referire este deja in vigoare, dar dispozitiile acesteia nu se aplica retroactiv.
De aceea este bine că s-a dat această lege, pentru că înainte, furnizorii se protejau prin încasarea acelei taxe de anulare a contractului pentru cazurile în care pierdeau clienţi din motive de nefuncţionare a serviilor. În loc să-ţi dea şi banii înapoi pentru lunile când nu a mers internetul, ei îţi mai şi luau bani în plus.