avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... noua lege privind renuntarea la contractul de internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

noua lege privind renuntarea la contractul de internet

Buna ziua,
am un abonament vodafone facut acum un an , cu contract pe minim 2 ani. As dori sa-l reziliez (e vorba de cel de internet), dar ma obliga sa platesc penalizari, desi internetul a functionat un an intreg defectuos...
As dori sa stiu daca aceasta lege noua este deja in vigoare, si daca se aplica si retro-activ, la contractele mai vechi.

multumesc!
Cel mai recent răspuns: daniel_O7 , utilizator 15:22, 28 Iulie 2010
buna ziua.
legea 161 la care faceti dvs. referire este deja in vigoare, dar dispozitiile acesteia nu se aplica retroactiv.
De aceea este bine că s-a dat această lege, pentru că înainte, furnizorii se protejau prin încasarea acelei taxe de anulare a contractului pentru cazurile în care pierdeau clienţi din motive de nefuncţionare a serviilor. În loc să-ţi dea şi banii înapoi pentru lunile când nu a mers internetul, ei îţi mai şi luau bani în plus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract telefonie vodafone marius05 marius05 Buna seara, Ieri s-a incheiat un abonament de telefonie la vodafone,la care s-a primit si un telefon gratuit. Problema mea este ca nu era necesar acel ... (vezi toată discuția)
Contract telefonie mobila, abuz? adrianamihaela adrianamihaela buna seara, va rog frumos sa imi spuneti daca legea 161/2010 din 12.07.2010 pt modif art 84 din legea 296/2004 privind cod consumului si legea 193/2000 ... (vezi toată discuția)
Furnizorul nu respecta legea 161/2010 DrThrax2010 DrThrax2010 am fost luna asta de vreo 2 ori pana akuma sa reziliez niste servicii la ei... am facut contractu pe data de 16-04-2010 si ei imi spun ca nu pot rezilia ... (vezi toată discuția)