Forum Discuţii juridice Executare silită Am dreptul sa contest valabilitatea titlului ...
Discuție deschisă în Executare silită

Am dreptul sa contest valabilitatea titlului executoriu in contestatie la executare?

Mi sa facut o poprire pe banii pe care ii primesc lunar de la o societate.
Am facut contestatie la executare (titlu fiind un contract de asistenta juridica) am contestat titlul deoarece este fals. Nu am contestat ca nu e semnat de mine sau ca avocatul nu si-a indeplinit obligatiile, ci doar ca datele lui de identificare (sediul, banca) sunt false.
In aparare avocatul spune ca in contestatie nu pot contestat titlul. Ca instanta nu poate sa examineze pe fond titlul, intrucat e contract de asistenta juridica si invoca art 34 din legea avocatilor:
Contactul dintre avocat si clientul sau nu poate fi stanjenit sau controlat, direct sau indirect, de nici un organ al statului."

Am voie sa contest titlul, care in aceasta cauza e un contract de asistenta juridica?

multumesc
In cazul in care executarea silita se face in temeiul unui titlu executoriu care nu este emis de o instanta judecatoreasca ( asa cum este contractul de asistenta juridica) se pot invoca in contestatia la executare aparari de fond impotriva titlului executoriu daca legea nu prevede in acest scop o alta cale de atac-art 399 al.3 c.proc.civ.