Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Punct de lucru in alta localitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Punct de lucru in alta localitate

La infiintarea unei Sc ,SRL de ce avize as avea nevoie daca imi desfasor activitatea in alta localitate alta decat sediul social al firmei.M-ar interesa avizele daca sunt necesare din partea primariei respective unde doresc sa imi desfasor activitatea.
Documentul care atesta drepturile de folosinta asupra sediului profesional si a punctelor de lucru si inregistrare la Registrul comertului, poate fi:
- contract de vanzare cumparare;
- contract de donatie in forma autentica;
- contract de schimb;
- contract de inchiriere (inregistrat la administratia finantelor publice pentru cel incheiat intre persoane fizice si persoane juridice);
- contract de subinchiriere;
- contract de concesiune;
- contract de comodat;
In general, avizele si autorizatiile se obtin pe plan local, adica, de exemplu, daca deschideti un magazin alimentar intr-o alta localitate decat cea in care are sediul firma, veti face demersuri catre DSV-ul local, catre Pompieri, Primarie etc.

De asemenea, trebuie precizat ca autorizarea pentru functionare, ce se obtine de la primarie, este reglementata de consiliul local respectiv, astfel incat procedura poate sa difere de la o localitate la alta, iar in unele localitati nici sa nu fie necesara, pentru anumite categorii de activitati.