Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... ADMITERE BAROU 2007
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

ADMITERE BAROU 2007

As vrea sa stiu aproximativ cu cat timp inainte va aparea tematica si bibliografia pentru examenul din noiembrie anul acesta?? am consultat tematica si bibliografia de anul trecut dar presupun ca trebuie sa apara pt examenul de anul acesta...Am terminat facultatea anul acesta si as dori sa dau examen la Baroul Sibiu cu toate ca sunt o multime de lucruri pe care nu le stiu inca si as dori sa le aflu: in cazul fericit de promovare a examenului, in cat timp trebuie sa-mi gasesc un maestru?? sunt sanse de a intra daca ma apuc de invatat de maine? va rog frumos sa-mi raspundeti in masura in care cunoasteti aceste lucruri. merci mult :)
In sfarsit avem tematica si bibliografia mult asteptate. Pacat ca nu se mai procedeaza ca anii trecuti, subiectele unice macar ne-ar fi ghidat un pic......Dar ce mai conteaza......Asta e....
Multa bafta dragilor..............si mult spor la invatat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Aceasta este tematica si bibliografia pentru admiterea 2007:

UNIUNEA NAŢIONALÃ A BAROURILOR DIN ROMÂNIA
TEMATICA ªI BIBLIOGRAFIA
Examenul de primire în profesia de avocat
- SESIUNEA NOIEMBRIE 2007 -
I. ORGANIZAREA ªI EXERCITAREA PROFESIEI DE AVOCAT
1. Principiile şi regulile fundamentale ale exercitării profesiei de avocat.
2. Primirea în profesia de avocat.
3. Incompatibilităţi, interdicţii şi nedemnităţi privind profesia de avocat.
4. Activitatea profesională a avocatului.
5. Asistenţa judiciară.
6. Relaţiile dintre avocat şi client.
7. Relaţiile dintre avocaţi.
8. Soluţionarea litigiilor dintre avocaţi.
9. Formele de exercitare a profesiei de avocat.
10. Modalităţile de exercitare a profesiei de avocat.
11. Drepturile şi îndatoririle avocaţilor.
12. Regulile de deontologie profesională ale exercitării profesiei de avocat.
13. Tabloul anual al avocaţilor.
14. Transferul, suspendarea şi încetarea calităţii de avocat.
15. Răspunderea disciplinară a avocaţilor.
16. Pregătirea şi perfecţionarea profesională a avocaţilor.
17. Sistemul de asigurări sociale al avocaţilor.
18. Exercitarea profesiei de avocat în România de către avocaţii care au
obţinut calificarea profesională în unul dintre statele membre ale Uniunii
Europene şi ale Spaţiului Economic European.
19. Organele profesiei de avocat.
BIBLIOGRAFIA:
1. Legea nr. 51/1995 pentru organizarea şi exercitarea profesiei de avocat,
republicată în Monitorul Oficial al României, partea I, nr. 113 din 6
martie 2001, cu modificările şi completările ulterioare;
2. Statutul profesiei de avocat, publicat în Monitorul Oficial al României,
partea I, nr. 45 din 13 ianuarie 2005, modificat şi completat prin
Hotărârea Uniunii Naţionale a Barourilor din România nr. 10/2007,
publicată în Monitorul Oficial al României, partea I, nr. 511 din 31 iulie
2007;
3. Codul deontologic al avocaţilor din Uniunea Europeană, adoptat de
Consiliul Barourilor din Uniunea Europeană (CCBE) în Sesiunea Plenară din
28 octombrie 1998 şi modificat în Sesiunile Plenare din 28 noiembrie 1998
şi 6 decembrie 2002, publicat pe site-ul Uniunii Naţionale a Barourilor din
România (www.unbr.ro).
II. DREPT CIVIL
A. TEORIA GENERALÃ
1. Raportul juridic civil. Definiţie. Caractere. Elemente (subiecte, conţinut,
obiect).
2. Actul juridic civil. Noţiune şi clasificare. Capacitatea de a încheia actul
juridic civil. Consimţământul. Obiectul actului juridic civil. Cauza (scopul)
actului juridic. Forma actului juridic civil. Modalităţile actului juridic
civil (termenul, condiţia, sarcina). Efectele actului juridic civil. Nulitatea
actului juridic civil.
3. Prescripţia extinctivă. Definiţie, reglementare, natură juridică şi
delimitare faţă de alte instituţii. Efectul prescripţiei extinctive.
Domeniul prescripţiei extinctive. Termenele de prescripţie extinctivă.
Cursul prescripţiei extinctive (început, suspendare, întrerupere, repunere
în termen).
BIBLIOGRAFIE
1. Gh. Beleiu, Drept civil român. Introducere în dreptul civil. ed. a X-a
revăzută şi adăugită de M. Nicolae şi P. Truşcă, Editura Universul Juridic,
Bucureşti, 2005.
2. G. Boroi, Drept civil. Partea generală. Persoanele, ed. a II-a, Editura All
Beck, Bucureşti, 2002.
3. O. Ungureanu, Drept civil. Introducere, Editura Rosetti, Bucureşti, 2002.
B. PERSOANELE
1. Identificarea persoanei fizice. Noţiune şi natura juridică a atributelor de
identificare. Numele. Domiciliul şi reşedinţa. Starea civilă.
2. Capacitatea civilă a persoanei fizice. Noţiune. Capacitatea civilă de
folosinţă. Capacitatea civilă de exerciţiu.
3. Persoana juridică. Noţiune, enumerare şi clasificare. Elementele
constitutive. Capacitatea civilă a persoanei juridice. Identificarea
persoanei juridice. Înfiinţarea, reorganizarea şi încetarea persoanelor
juridice.
BIBLIOGRAFIE:
1. Gh. Beleiu, Drept civil român. Introducere în dreptul civil. Subiectele
dreptului civil, ed. a X-a (revăzută şi adăugită de M. Nicolae şi P. Truşcă),
Editura „Universul Juridic”, Bucureşti, 2005.
2. G. Boroi, Drept civil. Partea Generală. Persoanele, Editura All Beck,
Bucureşti, 2002
3. D. Lupulescu, A.M. Lupulescu, Identificarea persoanei fizice. Numele de
familie. Domiciliul. Actele de stare civilă, Editura Lumina Lex, 2002
4. Er. Lupan, Drept civil. Persoana juridică, Ed. Lumina Lex, 2000
C. TEORIA DREPTURILOR REALE
1. Teoria generală a proprietăţii. Definiţia şi caracterele dreptului de
proprietate; proprietatea publică şi proprietatea privată. Exproprierea
pentru cauză de utilitate publică.
2. Regimul juridic al bunurilor imobile (terenuri şi construcţii) proprietate
privată.
3. Modalităţile juridice ale dreptului de proprietate.
4. Apărarea dreptului de proprietate şi a celorlalte drepturi reale.
5. Posesia şi efectele sale.
6. Dezmembrămintele dreptului de proprietate.
7. Accesiunea (incorporaţiunea) şi uzucapiunea (prescripţia achizitivă) –
moduri de dobândire a dreptului de proprietate şi a celorlalte drepturi
reale.
8. Publicitatea imobiliară.
BIBLIOGRAFIE:
1. C. Bîrsan, Drept civil. Drepturile reale principale, Editura „All Beck”,
Bucureşti, 2001.
2. E. Chelaru, Curs de drept civil. Drepturile reale principale, Editura All
Beck, Bucureşti, 2000.
3. D. Lupulescu, Dreptul de proprietate comună, Editura Lumina Lex,
Bucureşti, 2000.
4. L. Pop, L. M. Harosa, Drept civil. Drepturile reale principale, Editura
Universul Juridic, Bucureşti, 2006
5. V.Stoica Drept civil. Drepturi reale principale, vol. I, Editura Humanitas,
6. M. Nicolae, Tratat de publicitate imobiliară, Ed. Universul Juridic, 2006
D. TEORIA GENERALÃ A OBLIGAŢIILOR
1. Noţiunea, elementele şi clasificarea obligaţiilor
2. Contractul – izvor al obligaţiilor. Noţiune şi clasificare. Încheiere.
Efectele contractului. Efecte specifice (speciale) ale contractelor
sinalagmatice.
3. Gestiunea de afaceri (Gestiunea intereselor altei persoane). Plata
lucrului nedatorat. Îmbogăţirea fără justă cauză.
4. Fapta ilicită cauzatoare de prejudicii, izvor al obligaţiilor (Răspunderea
civilă delictuală). Noţiune, principii şi funcţii. Delimitarea răspunderii
civile delictuale de alte forme de răspundere juridică. Răspunderea
pentru fapta proprie. Răspunderea pentru fapta altei persoane.
Răspunderea pentru prejudiciile cauzate de animale. Răspunderea pentru
ruina edificiului. Răspunderea pentru prejudiciile cauzate de lucruri în
general.
5. Efectele obligaţiilor. Executarea directă (în natură) a obligaţiilor.
Executarea indirectă a obligaţiilor (executarea prin echivalent).
6. Acţiunea oblică (indirectă sau subrogatorie). Acţiunea revocatorie
(pauliană).
7. Transmisiunea şi transformarea obligaţiilor. Cesiunea de creanţă.
Subrogaţia în drepturile creditorului. Novaţia. Delegaţia.
8. Stingerea obligaţiilor. Compensaţia. Remiterea de datorie.
9. Obligaţii plurale.
10. Garantarea obligaţiilor. Fidejusiunea. Dreptul de retenţie. Garanţiile
reale mobiliare. Ipoteca. Privilegiile speciale imobiliare.
BIBLIOGRAFIE
1. I. Adam, Drept civil. Teoria generală a obligaţiilor, Editura All Beck,
Bucureşti 2004.
2. C. Stătescu, C. Bîrsan, Drept civil. Teoria generală a obligaţiilor, Editura
All, Bucureşti, 2000
3. L. Pop, Drept civil român. Teoria generală a obligaţiilor, Editura Lumina
Lex, Bucureşti, 2000.
4. M. Eliescu, Răspunderea civilă delictuală, Ed. Academiei, 1972
E. CONTRACTE SPECIALE
1. Contractul de vânzare-cumpărare.
2. Contractul de donaţie.
3. Contractul de locaţiune.
4. Contractul de arendare.
5. Contractul de antrepriză.
6. Contractul de mandat.
7. Contractul de depozit.
8. Contractul de societate civilă.
9. Contractul de rentă viageră.
10. Contractul de întreţinere.
11. Contractul de tranzacţie.
12. Împrumutul de folosinţă şi împrumutul de consumaţie.
13. Contractul de asigurare.
BIBLIOGRAFIE:
1. Fr. Deak, Tratat de drept civil. Contracte speciale, ed. a III-a, Editura
„Universul Juridic”, Bucureşti, 2001
2. D. Chirică, Drept civil. Contracte speciale, Editura Lumina Lex, Bucureşti,
3. Fr. Deak, St. Cărpenaru, Drept civil. Contractele civile. Dreptul de autor.
Dreptul de moştenire, Universitatea Bucureşti, 1983
4. E. Safta – Romano, Contracte civile, Ed. Graphix, 1995
F. SUCCESIUNI
1. Reguli generale privitoare la moştenire. Caracterele generale ale
transmiterii moştenirii. Deschiderea moştenirii. Condiţiile generale ale
dreptului la moştenire.
2. Moştenirea legală. Condiţiile dreptului de moştenire legală. Principiile
generale ale devoluţiunii legale a moştenirii şi excepţiile de la aceste
principii. Dreptul de moştenire al rudelor defunctului. Drepturile
succesorale ale soţului supravieţuitor.
3. Moştenirea testamentară. Noţiunea de testament. Condiţii de validitate.
Testamentul autentic. Legatul. Limitele dreptului de dispoziţie asupra
moştenirii.
4. Transmisiunea moştenirii (inclusiv împărţeala de ascendent).
BIBLIOGRAFIE
1. Fr. Deak, Tratat de Drept succesoral, ed. a II-a, Editura Universul Juridic,
Bucureşti, 2002.
2. D. Chirică, Drept civil. Succesiuni şi testamente, Editura Rosetti,
Bucureşti, 2003.
III. DREPT PROCESUAL CIVIL
1. Competenţa. Competenţa generală a instanţelor judecătoreşti
(delimitarea faţă de atribuţiile altor instanţe sau autorităţi – în materia
controlului de constituţionalitate, în materie electorală, în materia
contenciosului administrativ, în materia litigiilor de muncă, în materia
exercitării drepturilor şi îndatoririlor părinteşti, în materia publicităţii
imobiliare, în materia înregistrărilor actelor de stare civilă). Competenţa
materială. Competenţa teritorială. Prorogarea competenţei. Delegarea
instanţei. Strămutarea. Excepţia de necompetenţă. Conflictele de
competenţă.
2. Capacitatea procesuală, calitatea procesuală şi interesul - condiţii de
exercitare a acţiunii civile.
3. Clasificarea acţiunilor civile.
4. Participanţii la procesul civil. Rolul şi poziţia instanţei în procesul civil
(art. 128-129 C. proc. civ.). Compunerea şi constituirea instanţei.
Incompatibilitatea, abţinerea şi recuzarea. Coparticiparea procesuală.
Intervenţia voluntară şi forţată a terţilor în procesul civil. Apărarea în
procesul civil. Reprezentarea judiciară (convenţională) a persoanelor
fizice în procesul civil. Formele de participare a procurorului la procesul
civil.
5. Nulitatea actelor de procedură.
6. Termenele procedurale. Noţiune. Clasificare. Mod de calcul. Durata
termenelor procedurale. Decăderea. Repunerea în termen.
7. Cererea de chemare în judecată. Cuprins. Timbrare. Introducerea cererii
şi constituirea dosarului. Efectele cererii de chemare în judecată.
8. Întâmpinarea şi cererea reconvenţională.
9. Măsurile asigurătorii. Sechestrul asigurător. Poprirea asiguratorie.
Sechestrul judiciar.
10. Citarea şi comunicarea actelor de procedură.
11. ªedinţa de judecată. Prima zi de înfăţişare. Încheierile. Excepţiile
procesuale (fără excepţia de neconstituţionalitate). Probele (subiectul,
obiectul şi sarcina probei. Reguli comune privind admisibilitatea şi
administrarea probelor. Administrarea probelor de către avocaţi.
Asigurarea probelor. Proba prin înscrisuri. Proba prin declaraţiile
martorilor. Mărturisirea. Expertiza. Prezumţiile). Suspendarea judecăţii.
Perimarea. Actele de dispoziţie ale părţilor (renunţarea, achiesarea,
tranzacţia). Cercetarea procesului în cazul administrării probelor de
către avocaţi.
12. Hotărârea judecătorească. Deliberarea şi pronunţarea. Clasificarea
hotărârilor. Redactarea, semnarea şi comunicarea hotărârii. Termenul de
graţie. Cheltuielile de judecată. Efectele hotărârii. Execuţia vremelnică.
Îndreptarea, lămurirea şi completarea hotărârii. Învestirea cu formulă
executorie.
13. Căile de atac. Apelul. Recursul. Contestaţia în anulare. Revizuirea.
14. Proceduri speciale. Procedura necontencioasă. Ordonanţa preşedinţială.
Oferta de plată (oferta reală). Procedura divorţului. Acţiunile posesorii.
Procedura împărţelii judiciare (partajul judiciar).
15. Executarea silită. Scopul şi obiectul executării silite (art. 3711 – 3718 C.
proc. civ.). Modalităţile executării silite. Competenţa şi desfăşurarea
activităţii executorilor judecătoreşti. Sesizarea organului de executare
(cererea de executare, caracterul creanţelor puse în executare, titlurile
executorii, cerinţele pentru ca hotărârea judecătorească să constituie
titlu executoriu). Înştiinţarea prealabilă a debitorului. Prescripţia
dreptului de a cere executarea silită. Incidente care temporizează sau
sting executarea silită (suspendarea, perimarea, existenţa proprietăţii
comune asupra bunului urmărit, beneficiul de discuţiune şi beneficiul de
diviziune). Contestaţia la executare. Întoarcerea executării silite.
Urmărirea silită mobiliară. Poprirea. Urmărirea silită imobiliară. Predarea
silită a bunurilor şi executarea altor obligaţii de a face sau de a nu face.
BIBLIOGRAFIE
1. V. M. Ciobanu, Tratat teoretic şi practic de procedură civilă. Ediţia a II-a,
Editura „Naţional”, 1998 (vol. I şi II).
2. G. Boroi „Codul de procedură civilă comentat şi adnotat”, vol. I, Editura
„All Beck”, Bucureşti, 2001.
3. M. Tăbârcă, Codul de procedură civilă. Comentat şi adnotat (cu legislaţie,
jurisprudenţă şi doctrină), Editura „Rosetti”, Bucureşti, 2003.
4. Ion Deleanu, Tratat de procedură civilă, vol. 1 şi 2, Editura All Beck,
Bucureşti, 2005.
5. I. Leş, Tratat de drept procesual civil, Editura All Beck, Bucureşti, 2005.
6. M. Tăbârcă, Drept procesual civil, 2 vol., Editura Universul Juridic,
Bucureşti, 2005.
7. Gh. Florea, Apărarea în procesul civil. Garanţii procesuale, Ed. Universul
Juridic, 2006
IV. DREPT PENAL
A. PARTEA GENERALÃ
1. Aplicarea legii penale în spaţiu şi timp;
2. Noţiunea, trăsăturile esenţiale şi conţinutul constitutiv al infracţiunii;
3. Actele preparatorii, tentativa, infracţiunea consumată şi infracţiunea
epuizată;
4. Unitatea naturală de infracţiune, unitatea legală de infracţiune,
concursul de infracţiuni, recidiva şi pluralitatea intermediară;
5. Participaţia penală;
6. Cauzele care înlătură caracterul penal al faptei: aspecte generale, lipsa
pericolului social, legitima apărare, starea de necesitate, constrângerea
morală, constrângerea fizică, cazul fortuit, iresponsabilitatea, beţia,
minoritatea făptuitorului şi eroarea de fapt;
7. Răspunderea penală a persoanei juridice: recidiva în cazul persoanei
juridice, concursul de infracţiuni săvârşite de persoana juridică şi
pedepsele aplicabile persoanei juridice;
8. Pedepsele principale, pedepsele complementare şi pedepsele accesorii;
9. Individualizarea pedepsei: circumstanţele, suspendarea condiţionată a
executării pedepsei, suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi
executarea pedepsei la locul de muncă;
10. Răspunderea penală a minorilor: pedepsele aplicabile minorilor şi
măsurile educative;
11. Măsurile de siguranţă;
12. Cauzele care înlătură răspunderea penală sau consecinţele condamnării:
amnistia, graţierea, prescripţia, lipsa plângerii prealabile, retragerea
plângerii prealabile, împăcarea părţilor şi reabilitarea.
BIBLIOGRAFIE:
1. C. Bulai, A. Filipaş, C. Mitrache, Instituţii de Drept Penal, Ed. Trei,
Bucureşti, 2006;
2. A. Boroi, Gh. Nistoreanu, Drept penal. Partea generală, Ed. All Beck,
Bucureşti, 2005;
3. C-tin Mitrache, Cristian Mitrache, Drept penal român. Parte generală,
Universul Juridic, Bucuresti, 2004;
4. C-tin Mitrache, Cristian Mitrache, Drept penal român. Partea generală,
ediţia a V-a, revăzută şi adăugită, Ed. Universul Juridic, 2006
5. V. Dobrinoiu, W. Brânză, Drept penal. Partea generală, Ed. Lumina Lex,
Bucureşti, 2003;
6. ªt. Daneş, V. Papadopol, Individualizarea judiciară a pedepselor, Ed.
Juridică, Bucureşti, 2004;
7. I. Mandru, Amnistia şi graţierea, Ed. All Educational, Bucuresti, 1998;
8. Gh. Mateuţ, Recidiva în teoria şi practica dreptului penal, Ed. Lumina Lex,
1997;
9. A. Boroi, Drept penal. Partea generală, Ed. CH Beck, 2006
10. C. Bulai, B. Bulai, Manual de drept penal. Partea generală. Ed. Universul
Juridic, 2007
11. Gh. Ivan, Individualizarea pedepsei, Ed. CH Beck, 2007
12. F. Stretean, R. Chiriţă, Răspunderea penală a persoanei juridice, ediţia a
II-a, Ed. CH Beck, 2007
13. Codul penal (inclusiv modificările aduse prin Legea nr. 278/2006).
B. PARTEA SPECIALÃ
1. Infracţiuni contra persoanei (omorul, omorul calificat, uciderea din culpă,
lovirea sau alte violenţe, vătămarea corporală gravă, lovirile sau vătămările
cauzatoare de moarte, vătămarea corporală din culpă, lipsirea de libertate
în mod ilegal, violarea de domiciliu şi şantajul).
2. Infracţiuni privitoare la viaţa sexuală (violul, incestul şi actul sexual cu un
minor).
3. Infracţiuni contra patrimoniului [furtul, furtul calificat, furtul prevăzut de
art. 210 C. pen., tâlhăria, abuzul de încredere, înşelăciunea, delapidarea,
gestiunea frauduloasă, distrugerea, tulburarea de posesie şi tăinuirea].
4. Infracţiuni contra autorităţii (ultrajul, sustragerea sau distrugerea de
înscrisuri, sustragerea sub sechestru).
5. Infracţiuni de serviciu sau în legătură cu serviciul (abuzul în serviciu contra
intereselor persoanelor, abuzul în serviciu prin îngrădirea unor drepturi,
abuzul în serviciu contra intereselor publice, neglijenţa în serviciu,
purtarea abuzivă, luarea de mită şi darea de mită, primirea de foloase
necuvenite, traficul de influenţă).
6. Infracţiuni care împiedică înfăptuirea justiţiei (denunţarea calomnioasă,
mărturia mincinoasă, omisiunea sesizării organelor judiciare, favorizarea
infractorului, nerespectarea hotărârilor judecătoreşti, evadarea, reţinerea
sau distrugerea de înscrisuri, arestarea nelegală şi cercetarea abuzivă,
supunerea la rele tratamente).
7. Infracţiuni de fals (falsificarea de monede sau alte valori, falsificarea de
timbre, mărci sau bilete de transport, deţinerea de instrumente în vederea
falsificării de valori, falsul material în înscrisuri oficiale, falsul intelectual,
falsul de înscrisuri sub semnătură privată, uzul de fals, falsul în declaraţii şi
falsul privind identitatea).
8. Infracţiuni prevăzute de Legea nr. 143/2000 privind prevenirea şi
combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri;
9. Infracţiuni prevăzute de Legea nr. 241/2005 pentru prevenirea şi
combaterea evaziunii fiscale;
10. Infracţiuni prevăzute de Legea nr. 78/2000 pentru prevenirea,
descoperirea şi sancţionarea faptelor de corupţie.
11. Infracţiuni care aduc atingere unor relaţii privind convieţuirea socială
(abandonul de familie, relele tratamente aplicate minorului, nerespectarea
măsurilor privind încredinţarea minorului).
BIBLIOGRAFIE:
1. C. Bulai, A. Filipaş, C. Mitrache, Instituţii de Drept Penal, Editura Trei,
Bucureşti, 2006;
2. T. Toader, Drept penal. Partea specială, Ed. All Beck, Bucureşti, 2002;
3. V. Dobrinoiu, Drept penal. Partea specială, Vol. I-II, Ed. Lumina Lex,
Bucureşti, 2004;
4. Gh. Nistoreanu, A. Boroi, Drept penal. Partea specială, Ed. All Beck,
Bucureşti, 2005;
5. 4. I. Albu, Repararea prejudiciului cauzat de vătămări corporale, Lumina
Lex, Bucuresti, 1997;
6. Legislaţia drogurilor. Culegere de teorie şi practică judiciară, Moroşan,
Bucuresti, 2004,
7. Elena Cherciu, Corupţia. Caracteristici şi particularităţi în România.
Lumina Lex, Bucuresti, 2004;
8. M. ªt. Minea, C.F. Costaş, D.M. Ionescu, Legea evaziunii fiscale, Ed. CH.
Beck, Bucureşti, 2006;
9. Dorin Ciuncan, Jurisprudenţa şi doctrina penală în materia corupţiei.
Lumina Lex, Bucureşti, 2004;
10. A. Boroi, Drept penal. Partea specială, Ed. CH Beck, 2007
11. V. Cioclei, Drept penal. Partea specială. Infracţiuni contra persoanei, Ed.
Universul Juridic, 2007
12. T. Toader, Drept penal. Partea specială, ediţia a II-a revizuită şi
actualizată, Ed. Hamangiu, 2007
13. I. C. Griga, Evaziunea fiscală. Reglementare. Doctrină. Jurisprudenţă, Ed.
CH Beck, 2007
14. Legea nr. 241/2005;
15. Legea nr. 78/2000, cu toate modificările la zi;
16. Legea nr. 143/2000, cu toate modificările la zi.
V. DREPT PROCESUAL PENAL
1. Principii fundamentale care stau la baza procesului penal în România;
2. Participanţii la procesul penal;
3. Acţiunea penală şi acţiunea civilă în procesul penal;
4. Competenţa în materie penală; incompatibilitatea şi strămutarea;
5. Probele şi mijloacele de probă în procesul penal (noţiune şi clasificare,
obiectul probaţiunii, sarcina probaţiunii, aprecierea probelor şi
mijloacele de probă);
6. Măsurile procesuale (măsurile preventive, măsurile de ocrotire, măsurile
de siguranţă şi măsurile asiguratorii)
7. Actele procesuale şi procedurale comune (actele procesuale şi actele
procedurale, termenele în procesul penal, sancţiunile procedurale penale,
cheltuielile judiciare şi amenda judiciară);
8. Urmărirea penală. Obiect, limite, trăsături caracteristice, dispoziţii
generale privind urmărirea penală. Competenţa organelor de urmărire
penală. Supravegherea exercitată de procuror. Sesizarea organelor de
urmărire penală. Desfăşurarea urmăririi penale. Suspendarea urmăririi
penale. Soluţiile ce pot fi date pe parcursul sau la terminarea urmăririi
penale. Procedura prezentării materialului de urmărire penală.
Terminarea urmăririi penale. Trimiterea în judecată. Reluarea urmăririi
penale;
9. Plângerea împotriva măsurilor şi actelor de urmărire penală;
10. Procedura plângerii prealabile;
11. Judecata în primă instanţă. Principii specifice. Reglementări generale.
Judecata în prima instanţă: etapele procesuale ale judecăţii în prima
instanţă, structura şi conţinutul hotărârii judecătoreşti;
12. Apelul: hotărâri supuse apelului, titularii apelului, termenul de apel,
repunerea în termen şi apelul peste termen, efectele apelului;
13. Recursul: hotărâri supuse recursului, efectele recursului;
14. Contestaţia în anulare şi revizuirea; repararea pagubei în cazul
condamnării sau luării unor măsuri preventive pe nedrept;
15. Proceduri speciale (procedura în cauzele cu infractori minori, procedura
privind tragerea la răspundere penală a persoanei juridice, urmărirea şi
judecarea unor infracţiuni flagrante, procedura reabilitării judecătoreşti);
16. Executarea hotărârilor penale (amânarea şi întreruperea executării
pedepsei, înlăturarea sau modificarea pedepsei, contestaţia la executare)
BIBLIOGRAFIE:
1. I. Neagu, Drept procesual penal, Tratat, Ed. „Global Lex”, Bucureşti,
2004;
2. I. Neagu, Drept procesual penal. Partea generală, Tratat, Ed. „Global
Lex”, Bucureşti, 2007
3. I. Neagu, Drept procesual penal. Partea specială, Tratat, Ed. „Global
Lex”, Bucureşti, 2007
4. N. Volonciu, Tratat de procedură penală, vol. I şi II, Ediţia a III-a
revizuită şi adăugită, Ed. Paideia, Bucureşti;
5. G. Mateuţ, Tratat de procedură penală. Partea generală. Vol. I, Ed. CH
Beck, 2007
6. A. Crişu, Drept procesual penal. Partea generală, ediţia a II-a, Ed. CH
Beck, 2007
7. A. Crişu, Tratamentul infractorului minor în materie penală, ediţia a II-a,
Ed. CH Beck, 2007
8. Al. Vasiliu, Teoria actelor de procedură penală, All Beck, Bucureşti, 2003;
9. A. Crişu, Drept procesual penal, Ed. All Beck, Bucureşti, 2005;
10. Codul de procedură penală, cu modificările la zi (inclusiv cele
aduse prin Legea nr. 356/2006).
NOTÃ:
• La toate disciplinele, studierea materialului bibliografic trebuie să se facă şi în funcţie de actele
normative intervenite după publicarea cursului, până la data susţinerii examenului.
• Recomandăm, totodată, consultarea revistelor Dreptul si Revista de drept penal.

pe site-ul UNBR de ce nu apare :-/
Deci singura diferenta fata de anii trecuti e lipsa acelor subiecte unice?? fiecare barou isi va formula propriile subiecte??????oare le vor publica sa avem acces la ele sau le vom vedea in ziua examenului????:)
Eu cred ca nu vor mai afisa nici un subiect pe nicaieri...........
Cel mai sigur , comisia va formula subiectele inainte de examen si atat.........
Dar ele trebuie sa fie din tematica afisata deja...