Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

ce pot sa fac cand firma refuza sa-mi acorde concediul?
1. Verificati la serv. Resurse umane cand ati fost programat in CO. Desi aceasta programare trebuia sase faca si cu acordul dvs.
2. Faceti o sesizare la ITM pentru nerespectarea Codului muncii, a CCM aplicabil si a CIM.
Concediul de odihna reprezinta un drept al salariatului stabilit prin lege.
Angajatorul nu va poate refuza acordarea acestui drept.
actiune in instanta pt a fi obligati sa va acorde concediul
mihaiela dragomir a scris:

actiune in instanta pt a fi obligati sa va acorde concediul

Nu zic ca nu este o solutie , dar pana se solutioneaza actiunea se duce concediul pe anul acesta ...