avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna

ce pot sa fac cand firma refuza sa-mi acorde concediul?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:30, 29 Iulie 2010
1. Verificati la serv. Resurse umane cand ati fost programat in CO. Desi aceasta programare trebuia sase faca si cu acordul dvs.
2. Faceti o sesizare la ITM pentru nerespectarea Codului muncii, a CCM aplicabil si a CIM.
Concediul de odihna reprezinta un drept al salariatului stabilit prin lege.
Angajatorul nu va poate refuza acordarea acestui drept.
actiune in instanta pt a fi obligati sa va acorde concediul
mihaiela dragomir a scris:

actiune in instanta pt a fi obligati sa va acorde concediul


Nu zic ca nu este o solutie , dar pana se solutioneaza actiunea se duce concediul pe anul acesta ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediu de odihna ContSters66930 ContSters66930 Buna ziua.... am o intrebare legata de concediul de odihna. La noi in firma poti face o cerere prin care sa ceri plata concediului de odihna si efectuarea ... (vezi toată discuția)
Ce pot face in situatia in care angajatorul meu a refuzat sa-mi plateasca concediul de odihna? armiangel12 armiangel12 In urma concediului de odihna de care am beneficiat, angajatorul meu a refuzat sa-ma plateasca pe motiv ca nu are resurse financiare necesare si nu are nicio ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna ANAMARIA99 ANAMARIA99 Am nevoie de concediu de odihna dar nu vor sa imi dea. Am inteles de la resurse umane ca as avea dreptul la 22 zile chiar daca m-am intors din cic in aprilie ... (vezi toată discuția)