Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce pot face in situatia in care angajatorul meu a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce pot face in situatia in care angajatorul meu a refuzat sa-mi plateasca concediul de odihna?

In urma concediului de odihna de care am beneficiat, angajatorul meu a refuzat sa-ma plateasca pe motiv ca nu are resurse financiare necesare si nu are nicio obligatie sa-mi plateasca concediul!!! Ce pot sa fac pentru a recupera banii si a-i demonstra ca am dreptul la concediu de odihna platit!

Va multumesc anticipat!
1. Angajatorul este obligat sa plateasca indemnizatia pentru CO,asacum spune Codul muncii:
Art. 145 - (1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.

2. Daca nu s-a intamplat asa faceti o sesizare la ITM pentru nerespectarea prevederilor Codului muncii si a CIM.