Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea chiriasilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea chiriasilor

Buna seara,

Am si eu o problema si nu stiu daca ma poate ajuta cineva: in aprilie 2009 am inchiriat un apartament si am platit 2 luni avans si o luna garantie, adica 250 euro.
Contractul a fost facut pe 6 luni si nu a mai fost reinnoit (acest contract nu a fost inregistrat la administratia financiara si cand am intrebat-o pe proprietara de asta a zis ca se ocupa ea de asta, dar nu a facut-o pentru ca asta implica sa am o viza si pe exemplarul meu). La inceputul lunii iulie 2010 am avut o discutie referitoare la scaderea chiriei si nu a fost de acord. Atunci i-am spus ca noi ne cautam sa ne mutam luna asta si din august nu o sa mai stam aici. Am sunat-o imediat cum mi-am gasit. Atunci a fost foarte amabila, a zis ca ne ureaza succes, cu toate ca stiu ca nu i-a picat prea bine. Azi a sunat-o pe sora mea sa-i spuna ca nu are banii de garantie sa ni-i dea cand plecam. Spre seara, cand am ajuns acasa am sunat-o si a inceput sa tipe la mine cand i-am spus de garantie. A zis ca e casa ei si ca face ce vrea cu ea. Eu i-am spus ca e casa ei, dar sunt banii nostri si garantia nu reprezinta un venit si nu trebuia sa se foloseasa de ei. Eu am sunat-o sa vorbim ca oamenii si sa-i spun ca am nevoie de acei bani pentru ca trebuie sa-i dau unde mi-am gasit. A zis ca am ridicat eu tonul la ea, dar ea a tipat la mine inca de la inceput. La inceputul lunii i-am zis ca imi vreau garantia completa asa cum i-am dat-o si pentru inretinere si lumina pe iulie ii las bani si a fost de acord. Acum ca daca ii plec cu astea din casa si i-am zis sa vina sambata cum e normal sa vada tot ce luam. (oricum sunt numai lucruri "clasice").Este normal?Ce pot sa fac in situatia asta?

Mulrumesc
Daca as gasi ceva de valoare. In casa asta nu exista decat bucuri care nu valoreaza nimic. Sunt numai vechituri.
Citatia nu o trimite decat instanta, in urma unei actiuni introduse de dvs..