Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale reorganizare ...?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

reorganizare ...?

Intr-o societate comerciala cu raspundere limitata sunt doi asociati, capital social mult peste 200 lei, unul detine 90% din capitalul social si e administrator , celalalt detine 10%. Acesta din urma decedeaza, in actul constitutiv neprecizandu-se continuarea activitatii cu mostenitori.
Care ar fi procedura ca societatea comerciala sa isi continue activitatea cu asociat unic?
Ce se intampla cu cele 10 procente din capitalul social?
Cele 10 procente le preiau mostenitorii. Daca se doreste controlul total asupra societatii, acele parti sociale vor trebui achizitionate de la mostenitori.
Multumesc pentru raspuns.
Este valabil si in cazul in care in statutul societatii nu este prevazut in mod expres continuarea activitatii cu mostenitori?