Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale parti sociale srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

parti sociale srl

La un srl cu doi asociati,cum se poate ca in cazul decesului unuia dintre asociati,celalalt sa preia partile sociale ale celuilalt si sa ramana firma cu asociat unic,adica sa fie exclusa venirea mostenitorilor primului care decedeaza in firma?
Se poate stipula expres asta in actul constitutiv (exista vreo formula tip?)sau este obligatoriu ca firma sa continue activitatea cu mostenitorii legali(succesiune,etc...)?
- da, trebuie stipulat in actul constitutiv. Obligativitatea ca firma sa-si continue activitatea cu mostenitorii lui de cujus exista doar atunci cand aceasta obligativitatea a fost trecuta in actul constitutiv. daca nu este trecuta la decesul unui asociat mostenitorii primesc partea din capitalul social precum si valoarea patrimoniul social( in functie de cotele ce le-a avut de cujus) asa cum este ea reflectata in ultimul bilant aprobat al societatii. Daca nu este stipulat in mod expres continuarea activitatii si cu mostenitorii lui de cujus acestia nu pot intra( nu pot fi cooptati) in societate decat cu acceptul celuilalt asociat.

Succes!