Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestare p.v.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestare p.v.

pe 24 aprilie, am fost oprit de un echipaj de politie in Adjud ptr ca depasisem viteza legala. deoarece poza pe care mi-a aratat-o agentul era facuta din fata am refuzat sa semnez procesul verbal.
in urma cu 2 zile,m-am trezit cu un polititst la usa care mi-a inmanat respectivul proces.

prima intrebare ar fi : pot sa fac contestatie chiar daca PV dateaza din aprilie,dar pe verso politistul care l-a adus acasa a scris "predat prin pv la data de 27.07" ( eu inteleg ca abia dupa aceasta data ar incepe sa se numere cele 15 zile in care ai dreptul sa faci contestatie - 15 zile de la comunicare)
mentionez ca in procesul verbal nu este mentionat nici un martor si ca practic nu exista nici o dovada cum ca motocicleta pe care ma aflat circula cu viteza X in localitate.

a 2-a intrebare : pot faca contestatie prin posta?
de ce acte sunt necesare in acest caz(trimitere prin posta) si cel mai important,cum ar trebui formulata contestatia in cazul meu?(mentionez ca este prima oara cand ma confrunt cu o astfel de problema)
remus_agigea a scris:

pe 24 aprilie, am fost oprit de un echipaj de politie in Adjud ptr ca depasisem viteza legala. deoarece poza pe care mi-a aratat-o agentul era facuta din fata am refuzat sa semnez procesul verbal.
in urma cu 2 zile,m-am trezit cu un polititst la usa care mi-a inmanat respectivul proces.

prima intrebare ar fi : pot sa fac contestatie chiar daca PV dateaza din aprilie,dar pe verso politistul care l-a adus acasa a scris "predat prin pv la data de 27.07" ( eu inteleg ca abia dupa aceasta data ar incepe sa se numere cele 15 zile in care ai dreptul sa faci contestatie - 15 zile de la comunicare)
mentionez ca in procesul verbal nu este mentionat nici un martor si ca practic nu exista nici o dovada cum ca motocicleta pe care ma aflat circula cu viteza X in localitate.

buna ziua din nou
dupa cateva luni, se pare ca am aflat si raspunsul la plangerea mea,si anume ca a fost respinsa
desfasuratorul sedintelor a fost cam asa

06/12/2010 Respinge plangerea ca nefondata. Respins fond
15/11/2010 Termen pentru lipsa relatiilor de la intimat. Amânat
18/10/2010 Pentru a se comunica petentului intampinare si a se solicita inregistrarea video de la intimat. Amânat

ce nu inteleg eu, este cum de a putut fi admis acel proces vebal , prin care se aplica o amanda , fara a avea semnatura nici unui martor si fara a avea o imagine a motocicletei in care sa apara si numarul de inmatriculare.

as dori sa fac recurs,si as avea nevoie de cateva sfaturi
multumesc
remus_agigea, utilizator
da,chiar este curios ceea ce s-a intamplat in cazul tau
sa ne tii la curent cu ce se intampla in final