Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... decizie de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

decizie de pensie

mama mea a depus dosarul de pensie limita de varsta ,stiind si dupa calculele contabilei de la locul de munca ,ca are o vechime de 24 ani ,dar azi a primit decizia in care scrie ca are doar 21 ani si 5 luni cotizati si i s-a stabilit o pensie de 276 ron.este oare posibil mi se pare foarte putin ,poate sa fie chiar mai mica decat o pensie sociala?
Poate contesta decizai la tribunal pentru a sestabili corect perioada lucrata si cuantumul pensiei
In primul rand, solicitati casei de pensii buletinul de calcul si comparati-l cu perioadele din carnetul de munca. Daca perioadele au fost valorificate, atunci greseste contabila.

Mama dvs. va primi si diferenta pana la 350 lei, diferenta care se suporta din bugetul de stat.