Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... probleme diagrama tahograf
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

probleme diagrama tahograf

ce probleme pot avea pentru schimbarea diagramei cu 1.30 min inainte de termen mentionez ca timpul de condus este 3ore in 24ore
Ordonanta 37/2007
Art.8. pct.19. nerespectarea prevederilor art. 15 alin. (2) teza intai din Regulamentul Consiliului (CEE) nr. 3.821/85, privind scoaterea neautorizata a diagramei tahografice din tahograf sau a cartelei tahografice din tahograful digital inaintea terminarii zilei de lucru sau utilizarea lor pentru o perioada mai lunga decat cea prevazuta;
Schimbarea diafracmei inainte de termen constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 la 1.500lei, amenda ce se aplica conducatorului auto.
X-(