Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda rar sofer profesionist
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda rar sofer profesionist

buna
daca un sofer profesionist (angajat cu forme legale la o firma pt transport personal) primeste o amenda rar pt depasirea orelor de conducere...cine tr sa plateasca amenda...de fapt se face pe firma sau pe numele soferului?
cat e o astfel de maneda?
am inteles ca sunt )sau vor fi) unele modificari...s-or fi aprobat?
:(
Pai cine a depasit orele de conducere , firma? Cred ca dvs.trebuie sa platiti amenda
Nu aveti dvs. tahograf, nu sunteti instruit sa faceti pauze?
Nerespectarea programului de conducere este una din principalale cauze ale atator tragedii
"cred" nu este un raspuns
nu ma interesa o parere (ca pareri am si eu) ci un raspuns concret, bazat pe cunostinte legislative
FIRMA este cea care impune orele e condus, traseul. etc...daca nu-l respect..."pa" trebuie sa-mi caut de lucru
sunt intradevar si soferi care fac "ore suplimentare" pe cont propriu ca sa mai faca o spaga, dar nu este cazul in discutia asta
PS: astept cu interes raspunsuri certe de la specialisti in drept
va multumesc
Iata un raspuns adecvat.Legea 466/2003
"Art. 15. - Constituie contravenţii, în măsura în care, potrivit legii penale, nu sunt considerate infracţiuni, şi se sancţionează ca atare următoarele fapte:
a) lipsa tahografului de la bordul vehiculului;
b) utilizarea unor tahografe fără aprobare de model, defecte sau desigilate, a unor tahografe montate şi/sau reparate de agenţi economici neautorizaţi ori a unor tahografe neverificate metrologic sau cu termenul de valabilitate a verificării metrologice depăşit;
c) neasigurarea numărului necesar de foi de înregistrare pentru efectuarea întregului transport sau a cartelei conducătorului auto;
d) neefectuarea controlului intern pe care operatorul de transport rutier este obligat să îl efectueze cu privire la respectarea de către conducătorul auto a timpului de conducere, a pauzelor şi a perioadelor de odihnă;
e) nerespectarea timpului de conducere, a pauzelor şi a perioadelor de odihnă şi de repaus;
f) neutilizarea tahografelor, a foilor de înregistrare sau a cartelei conducătorului auto ori folosirea defectuoasă a acestora;
g) necompletarea pe diagramă a datelor de identificare a conducătorilor auto şi a vehiculului, în cazul în care vehiculul nu este dotat cu tahograf digital;
h) acordarea de către operatorul de transport rutier a unor plăţi conducătorilor auto salariaţi, chiar şi sub formă de bonificaţii sau prime, în funcţie de distanţa parcursă şi/sau de cantitatea de mărfuri transportată;
i) nerespectarea limitei de 50 km prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. c) şi o);
j) intervenţiile asupra tahografului de către alte persoane decât personalul agenţilor economici autorizaţi pentru montarea, repararea, etalonarea şi verificarea aparatelor de control;
k) falsificarea datelor de pe foile de înregistrare ale tahografelor sau de pe cartelele conducătorilor auto;
l) lipsa, la sediul operatorului de transport rutier, a foilor de înregistrare;
m) neprezentarea, la solicitarea organelor de control, a foilor de înregistrare pentru ultimii 2 ani;
n) refuzul de a se supune efectuării controlului."
17. Articolul 16 va avea următorul cuprins:
"Art. 16. - (1) Contravenţiile prevăzute la art. 15 se sancţionează după cum urmează:
a) cea de la lit. a), cu amendă de la 45.000.000 lei la 50.000.000 lei, aplicabilă operatorului de transport rutier;
b) cele de la lit. b) şi n), cu amendă de la 35.000.000 lei la 40.000.000 lei, aplicabilă operatorului de transport rutier;
c) cele de la lit. c), g) şi h), cu amendă de la 15.000.000 lei la 20.000.000 lei, aplicabilă operatorului de transport rutier;
d) cele de la lit. d) şi i), cu amendă de la 20.000.000 lei la 25.000.000 lei, aplicabilă operatorului de transport rutier;
e) cea de la lit. e), cu amendă de la 10.000.000 lei la 15.000.000 lei, aplicabilă operatorului de transport rutier, şi imobilizarea vehiculului aflat în trafic, până la îndeplinirea condiţiilor privind timpul de conducere, pauzele şi perioadele de odihnă, după caz, sau cu amendă de la 35.000.000 lei la 40.000.000 lei, aplicabilă operatorului de transport rutier, în cazul controlului la sediu, dacă nu i-a sancţionat pe conducătorii auto care nu au respectat prevederile prezentei ordonanţe;
f) cea de la lit. f), cu amendă de la 10.000.000 lei la 15.000.000 lei, aplicabilă operatorului de transport rutier;
g) cele de la lit. j) şi k), cu amendă de la 35.000.000 lei la 40.000.000 lei, aplicabilă operatorului de transport rutier sau conducătorului auto, după caz;
h) cele de la lit. l) şi m), cu amendă de la 30.000.000 lei la 35.000.000 lei, aplicabilă operatorului de transport rutier.
(2) Cuantumurile amenzilor prevăzute la alin. (1) pot fi modificate prin hotărâre a Guvernului.
(3) În cazul în care contravenţiile prevăzute la art. 15 lit. a)-g), i) şi j) se repetă de două ori, se va aplica măsura suspendării pe o perioadă de 1-3 luni a licenţei de transport a operatorului în cauză.
(4) În cazul în care contravenţiile prevăzute la art. 15 lit. a)-g), i) şi j) se repetă de mai mult de două ori, Autoritatea Rutieră Română - A.R.R. va aplica măsura anulării licenţei de transport a operatorului în cauză."
18. Articolul 17 va avea următorul cuprins:
"Art. 17. - Contravenţiile prevăzute în prezenta ordonanţă se constată şi se sancţionează de către personalul cu atribuţii de inspecţie şi control din cadrul Autorităţii Rutiere Române - A.R.R., împreună cu ofiţeri şi subofiţeri de poliţie din cadrul serviciilor de circulaţie şi personalul cu atribuţii de control din cadrul Ministerului Muncii, Solidarităţii Sociale şi Familiei."
Atacati procesul-verbal in instanta daca amenda v-a fost aplicata dvs.
mii de multumiri
Legea 466/2003 a fost abrogata de Ordonanta nr. 37/2007. :wave:
Zdb, pentru edificare vezi art. 8 si 9 din Ordonanta.:stunned:
In cea ce priveste cine primeste amenda, ea va fi emisa pe numele persoanei juridice la care esti angajat iar societatea, daca o va plati (exista posibilitatea contestarii pv si eventual a castigarii in instanta, in acest caz nu o va plati), isi va recupera suma de la tine in baza raspunderii materiale pentru pagubele produse societatii conform CCM si CIM sau va putea sa-si asume aceasta amenda daca "te-a obligat" sa nu respecti timpul de conducere si odihna prevazut in lege deoarece este prevazut foarte clar ca " Art. 8. - Constituie contraventii urmatoarele fapte:................. 61. acordarea de catre intreprindere/operatorul de transport rutier a unor plati conducatorilor auto, chiar si sub forma de bonificatii sau prime, in functie de distanta parcursa si/sau de cantitatea de marfuri transportata.".:banned: