avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vreau retrocedarea terenului si casei bunicilor mei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vreau retrocedarea terenului si casei bunicilor mei

am cerere in termen depusa la primaria unde este terenul am si acte de la arhiva cum au lasat pentru pastrare si intretinere la stat in anul 1940 terenul si casa ,dar primaria nu ne pune inca in drept nu stiu de ce,eu nu am bani si nici nu stiu ce sa fac terenul e in Constanta si casa bunicilor ,eu locuiesc in Arad nu am banii necesari pentru un proces sau nici nu stiu ce sa fac.Bunicii mei au fost nemti dobrogeni
Ultima modificare: Duminică, 1 August 2010
ContSters156226, utilizator
Cel mai recent răspuns: GUVERNATOR MG , Consilier juridic 10:30, 1 August 2010
Procesele privind Legea 10/2001 sunt scutite de taxe de timbru. Daca primaria nu va raspunde puteti desfasura procesul prin intermediul serviciilor de posta, nu sunteti obligat sa va prezentati. Cererea de chemare in judecata se va depune la Tribunalul Constanta. De asemenea puteti sesiza ANRP dar calea cea mai scurta e prin instanta de judecata.
Ultima modificare: Duminică, 1 August 2010
GUVERNATOR MG, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retrocedare casa ContSters311669 ContSters311669 am un act de la arhiva nationala cu o casa si anexe ,cit si alte bunuri lasate la stat in anul 1940 de bunicii mei nemti dobrogeni,de pe actul de la arhiva am ... (vezi toată discuția)
Nemtii care nu au plecat decit in lagar in 1940 ContSters156226 ContSters156226 Bunicii mei au lasat spre pastrare si intretinere la stat teren agricol si o casa in anul 1940 in 27 noiembrie in judetul Constanta plecind catre Germania , ... (vezi toată discuția)
Despagubirii razboi ContSters156226 ContSters156226 Buna ziua bunicii mei in anul 1940 au plecat din tara ca repatriati chemati de rich dar au ajuns deportati in Rusia ,apoi bunicul meu a fost chemat de trupele ... (vezi toată discuția)