Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... legea 221/2009
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

legea 221/2009

am aflat intimplator astazi despre legea 221/2009. Am si eu o intrebare: bunicul meu, schwab din Banat, a fost deportat si el in 1945 in Rusia. Pe 06.11.1947 el a decedat in minele de carbune din Dombas. Exista posibilitatea de a obtine despagubiri? Una din fetele lui mai traieste. Multumesc anticipat.
Mostenitorii, pana la gradul II inclusiv pot formula o cerere la sectia civila a Tribunalului din judet prin care trebuie sa dovedeasca calitatea de victima si prejudiciul suferit. Cererea este imprescriptibila si scutita de taxa de timbru.
~ Conținut șters la cerere ~