Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare teren extravilan, o pozitie din titlu de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare teren extravilan, o pozitie din titlu de proprietate cu doua pesoane titulare

Intr-un titlu de proprietate pe teren extravilan sunt 2 persoane titulare. Pe verso avem 7 pozitii separate de terenuri extravilan. Dorim ca o persoana din acest titlu sa intabule 1 pozitie ( toata suprafata acelei pozitii ) de pe verso. Cum putem sa facem acest lucru cu costuri cit mai mici.
Mentionez ca cele 2 persoane se inteleg si sunt de acord cu aceasta cedare de teren .
Buna ziua !
Fiind vorba de un titlu de proprietate cu doi titulari trebuie mai intai sa faceti partajarea terenurilor in notariat sau prin instanta . Dupa partajare , faceti documentatia cadastrala si intabulati dr. de proprietate la cadastru.
va duceti cu titlul in original si cu cartile de identitate la un notar si va ajuta
mergeti la notariat si faceti partajul.costul e mai mic decat daca ati ajunge in instanta.