Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce inseamna INSCRISURI ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce inseamna INSCRISURI ?

Doresc sa aflu care este diferenta intre INSCRISURI si PROBE la un proces ?
inscrisul e o proba
inscrisurile constau in acte, chitante. probele in cadrul unui proces civil pot fi: inscrisuri, martori, interogatoriu, expertiza.
V-ar fi util sa lecturati disp. art.167-225 C.proc civ.

Probe/dovezi pot fi: inscrisurile, interogatoriul partilor, martori, cercetarea la fata locului sau alte probe necesare, cum ar fi de exemplu, ancheta sociala;

Dovada cu inscrisuri este reglementata de disp. art.172-184 C.proc.civ. si face parte din dovezile ce pot fi/sunt administrate in cadrul oricarui litigiu.