Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intoarcere la serviciu dupa concediu maternal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intoarcere la serviciu dupa concediu maternal

cun ma pot intoarce legal la acelasi loc de munca de unde am plecat in concediu maternal?
1. Daca este vorba de concediul de maternitate va intoarceti pur si simplu la serviciu si va reluati activitatea.
2. Daca este vorba de CCC pana la 2 ani atunci faceti o cerere de incetare a suspendarii CIM si reluare a activitatii in baza aceluiasi CIM.
ati avut concediu de cresterea copilului pana la doi ani?
eu inca sunt in concediu de crestere a copilului,cel de pana la 2 ani,mai am 7 luni de stat,dar ma interesa cum ma pot intoarce inapoi,deoarece am lucrat in mediul privat,iar angajatorul meu,sincer nu prea mai are loc pt mine acum,deoarece in locul meu a pus o fosta colega ,care la un moment dat ,o pusese pe picior de plecare din firma,dar a chemat-o cand eu am intrat in concediu prenatal! am inteles ca trebuie sa fac o cerere de reintoarcere la vechiul job,dar ..daca spune ca nu mai are loc,eu ce voi face,pt ca seful meu nu prea da personalul in somaj!..ma poate determina sa-mi dau demisia fara a intra in somaj?
nu va poate forta sa intrati in somaj atata timp cat sunteti legal in concediu de crestere a copilului.
nu ati inteles,acum nu ma obliga nimeni nimic,stiu asta,dar dupa terminarea acestui concediu,daca nu mai are loc pt mine in firma,si nici in somaj nu vrea sa ma trimita,eu ce pot face? imi dau demisia fara nici un drept? nici macar de somaj?