avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... stabilirea de catre un expert a prejudiciului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

stabilirea de catre un expert a prejudiciului

buna ziua!as dori sa ma lamuriti daca se poate intr-o problema legata de stabilirea unor despagubiri.sunt intr-un proces cu cineva care mi-a facut superficie pe terenul sau,unde eu am construit o spalatorie auto de 300mp.proprietarul terenului mi-a impiedicat folosirea spalatorie pe o perioada de doi ani,lucru aratat si cistigat in instanta,dar la recurs nu s-a stabilit suma despagubirilor(pt.ca la fond nu s-a stabilit un expert)acestea urmind sa le stabileasca un expert(asa a stabilit instanta la recurs).puteti sa-mi spuneti cum se calculeaza prejudiciul si suma pe care eu am pierdut-o in cei doi ani,in care nu am putut sa inchiriez(am avut martor la proces care a aratat ca ar fi inchiriat spalatoria cu 600 euro pe luna)sau sa deschid spalatoria.mentionez ca spalatoria este intabulata in c.f pe numele meu.va multumesc
Cel mai recent răspuns: ionelcocilnau , utilizator 14:47, 3 August 2010
valoarea prejudiciului ar fi 600 euro/luna X 24 luni + dobanda legala pentru cei 2 ani
va multumesc pt.raspuns,dar as vrea sa va spun ca la recurs,instanta, a retrimis dosarul la instanta de fond pt.a se rejudeca si .a se stabilii prejudiciul si intinderea acestuia,sustinind ca nu este deajuns doar declaratia martorului!as putea cere si dobinda legala?va multumesc
Daca s-a retrimis dosarul pentru rejudecare cu mentiunea ca nu este suficienta doar declaratia martorului inseamna ca trebuie sa aduceti probe noi in stabilirea prejuciului mai intai si apoi sa va ganditi sa cereti si dobanda legala. Desigur, este legal sa se ceara dobanda legala, dupa cum a mentionat si d-l avocatPetre in raspunsul de mai sus. Succes!
va multumesc pentru raspuns,dar ce alte dovezi as putea sa aduc ,daca eu nu am putut deschide nici o zi spalatoria(din vina exclusiva a proprietarului terenului,fapt dovedit in instanta),si nici sa o dau in chirie,fapt aratat in instanta?ce expertiza as putea face in acest caz?va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cauza retrimisa spre rejudecare ionelcocilnau ionelcocilnau buna ziua!as dori si eu o lamurire in legatura cu cauza mea:acum un an am avut proces civil pe care la instanta de fond l-am castigat!.s-a facut recurs si ... (vezi toată discuția)
Martor ContSters206369 ContSters206369 buna --- revin cu o intrebare ---- daca pot sa solicit instantei sa fie citat ca martor in proces . un vecin de parcela . care a vandut o sup de teren ... (vezi toată discuția)
Dupa recurs cauza merge o singura data la prima instanta dogarudobra dogarudobra ce se intampla daca dupa ce se rejudeca, sentinta i-mi este din nou nefavorabila din cauze obiective? (vezi toată discuția)