Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj absolventi studii superioare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj absolventi studii superioare

:)Buna ziua,
Am absolvit facultatea de electrotehnica,examenul de licenta l-am sustinut pe 16 iulie 2010.Astazi am fost si am depus dosarul de somaj(l-am depus deoarece sunt insarcinata in 6 luni si din somaj vreau sa beneficiez de indemnizatie pt cresterea copilului).as vrea sa stiu care sunt lunile pe care se plateste somajul,adica se va plati incepand cu luna august si il voi primi in luna octombrie pe 2 luni sau se plateste incepand cu luna octobrie urmand sa il primesc in octombrie pt ca eu stiam ca se plateste incepan cu 1 ale lunii imediat urmatoare lunii absolvirii.Si as mai vrea sa stiu daca pot beneficia sigur de INDEMNIZATIE PT CRESTEREA COPILULUI?
1. Indemnizatia de somaj o veti primi dupa ce se scurg cele 60 de zile de la absolvire.
2. Aceasta perioada de 60 de zile este luata in calculul celor 12 luni premergatoare nasterii, pentru acordarea CCC pana la 2 ani.
3. Dati-mi o adresa de e-mail si va trimit legislatia necesara pentru a o studia si a fi informata.