Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concubinaj

el avnd sotie printre care o amnta timp de 8 ani in ultimi ani nu a mai cumparat bunuri materiale pe numel lui in tot acest timp prima amnta afla ca mai ezista o lata amnta adica inca o a treia persoana prietana mea vrea sa il dea in judecata pentru ca timp de 8 ani nu a avut nici un drept a supra viati ei intr'un cv sa fie libera .in timpul acesta de 8 ani tipul respectiv s'a deschis vre-o 5 restaurante ideea e intr-un final daca il poate face sa plateasca pentru anii pierduti alaturi de el .?????
Nu.:)
A obligat-o cumva "prietenul" casatorit sa-i fie amanta?Timp de 8 ani?
Nu cred ca a fost "lipsire de libertate in mod ilegal"...sau a fost? Poate ne detaliati ce a insemnat pentru prietena dvs. faptul ca, citez:"...timp de 8 ani nu a avut nici un drept a supra viati ei"...
ca a deschis 5 restaurante, n-are importanta, cat nu au fost banii prietenei dvs . in afara de asta, banuiesc ca a fost libera sa aleaga daca e alaturi de el sau nu.
nu se intelege daca prietena dvs e una din amante sau sotia lui.
daca ii e sotie, sa dea divort si sa faca partajul bunurilor comune. cam atat. despagubire pt 8 ani pierduti, doar daca a fost sechestrata , poate primi
nu il poate obliga.eventual poate introduce o actiune in pretentii impotriva concubinului daca au avut bunuri comune.
=D> Him.Capabil "domnul "respectiv.Sigur nu mai este a 4,5,a.Nu.Din cite stiu eu concubina nu are prea multe drepturi.
Concubina,AMANTA,de ce se plinge ma rog??? Inteleg ca lucrul acesta sa-l faca sotia nu AMANTA.
" AMantele " au cea mai frumoasa "viata"comparativ cu nevestele: sunt plimbate,rasfatate,cadouri costisitoare....numai lapte si miere...pe cind SOTIILE ( unele este adevarat )sunt bune la crescut copii si spalat lenjerii intime X-(
Sa-l dea in judecata sau sa procedeze ca madam LOLITA BOBBIT (nici nu mai stiu cum o cheama ).Treaba amantei,sa-i faca musteriului ce vrea ea ca merita dumnealui.:D