avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retinere salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retinere salariu

Am o intrebare legata de legalitatea unui act aditional si ultimul salariu primit la plecare.


Daca intre angajat si angajator exista un astfel de act este legal ca angajatorul sa retina ultimul salariu astfel incat sa
acopere acea paguba ?

Ma refer la retinerea integrala a salariului.

Din ce am citit in condul muncii acest lucru este posibil doar prin hotarare judecatoreasca definitiva dar ei in regulamentul
intern au o astfel de specificatie.

In plus este legal sa refuze eliberarea cartii de munca si a notei de lichidare ?

Am mai discutat cu o persoana si din ce am inteles ei nu au voie nici sa opreasca din salariu, nici sa nu elibereze cartea de munca
sau sa refuze eliberarea notei de lichidare.

Pot doar sa ma actioneze in instanta pentru recuperarea sumei.


Multumesc.
Cel mai recent răspuns: end2end , utilizator 13:52, 5 August 2010
Reclamati la ITM.
1. In cazul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze carnetul de munca completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act.
In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului
Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul.

2. Actul aditional prin care se stabileste ca angajatorul sa retina ultimul salariu astfel incat sa acopere acea paguba este lovit de nulitate, intrucat contravine dispozitiilor legale.
Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.

3. Depuneti o sesizare la ITM si/sau deschideti o actiune in instanta.
Nu m-am exprimat eu bine. Nu este un act aditional prin care eu autorizez firma sa-mi retina din salariu , este un act aditional de training prin care ma oblig sa raman in firma 2 ani.

Ei sustin insa ca pot sa-mi opreasca ultimul salariu + zilele de concediu ramase.

Sunt extrem de suparati ca am decis sa-i parasesc si incearca tot felul de faze ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi si obligatii ale angajatorului letitia333 letitia333 Buna seara...Sunt noua pe aici.Am ceva nelamuriri.In luna ianuarie trebuia sa primesc ultimul salariu(luna decembrie).Ideea e ca am avut si un decont pe care ... (vezi toată discuția)
Oprire abuziva din salariu GheorgheP GheorgheP 1. Lucrez la o firma de paza si cu o zi inainte de salarii o colega fost anuntata telefonic sa spuna tuturor ca ni se vor retine din salariu anumite sume de ... (vezi toată discuția)
Firma poate opri bani din salariu fara acceptul salariatului? laurentiusergiu_33 laurentiusergiu_33 Inainte de incheierea activitatii,in urma unui inventar care ii privea pe toti angajatii magazinului,si la care si eu am participat,firma a constatat o dauna ... (vezi toată discuția)