avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatia de proprietari - ma pot separa cu platile?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatia de proprietari - ma pot separa cu platile?

cum as putea sa ma separ in ceea ce privesc cheltuielile asoc de proprietari respectiv apa si salubritate eventual femeia de serv , deoarece nu sun multumita cum administratorul incarca mereu cheltuielile de intretinere de altfel nejustificate . eu am centrala de apartament deci platesc separat gazul. va rog poate mai sunt cazuri nu vreau sa platesc nimic in plus mai ales in vremurile astea. ,cu multumiri
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 20:52, 4 August 2010
Total nu se poate sa va desprindeti, in ce priveste cheltuielile, de asociatie. Dar asa cum platiti gazul la furnizor, pe viitor incercati sa faceti contracte individual si cu alti furnizori. Oricum tot aveti de platit la asociatie femeia de servici, administratorul, cenzorul, casierul, instalatorul....(oricat de mici ar fi salariile).
Nu aveti cum sa va angajati o femeie de serviciu separat, un cenzor separat sau un administrator, altul decat cel al asociatiei. Acestia se ocupa de intretinerea si reparatia proprietatii comune, de remedierea avariilor, de intocmirea documentelor financiar-contabile, a listelor de plata, incheierea si derularea contractelor...
multumesc
Electricitatea, liftul, pierderile de apa, lucrarile de intretinere si reparatii la spatiile si instalatiile comune...toate acestea le platiti in solidar cu ceilalti proprietari
Ultima modificare: Miercuri, 4 August 2010
elga50, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare laur_13 laur_13 daca nu locuiesc int-ro locuinta la bloc ce trebuie sa platesc? adimistrator? lumina pe scara? femeia de servici? (vezi toată discuția)
Cate persoane se trec la intretinere daca nu locuieste nimeni in apartament angeluci72 angeluci72 salut si felicitari celor ce au deschis aceasta pagina web. am si eu o nelamurire; acum 7 ani am cumparat un apartament in tara(muncesc cu sotia in spania) si ... (vezi toată discuția)
Spatiu comercial la parterul blocului sarah sarah am un spatiu comercial la parterul unui bloc cu 10 etaje cu intrare separata ,iar asociatia ma obliga sa platesc toate cotele de intretinere inclusiv interfon ... (vezi toată discuția)