Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... bancruta frauduloasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

bancruta frauduloasa

are cineva idee daca subiectul activ de la bancruta frauduloasa este cumva calificat sau poate fi orice persoana care, spre exemplu instraineaza din bunurile celui aflat in insolventa?

spre exemplu un lichidator ce executa o creanta a unui client al sau impotriva celui aflat in faliment, si ale carui bunuri (ale persoanei aflate in insolventa)se afla deja sub administrarea unui alt lichidator, va raspunde penal?
Subiectul activ al infractiunii de bancruta frauduloasa poate fi orice persoana care intruneste conditiile raspunderii penale .