avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... bancruta frauduloasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

bancruta frauduloasa

are cineva idee daca subiectul activ de la bancruta frauduloasa este cumva calificat sau poate fi orice persoana care, spre exemplu instraineaza din bunurile celui aflat in insolventa?

spre exemplu un lichidator ce executa o creanta a unui client al sau impotriva celui aflat in faliment, si ale carui bunuri (ale persoanei aflate in insolventa)se afla deja sub administrarea unui alt lichidator, va raspunde penal?
Cel mai recent răspuns: Diana Ramona , Alte profesii 10:52, 5 August 2010
Subiectul activ al infractiunii de bancruta frauduloasa poate fi orice persoana care intruneste conditiile raspunderii penale .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce inseamna? Dahrma Dahrma Ce inseamna infractiune de bancruta? (vezi toată discuția)
Raspunderea administratorului allexis allexis Postez pe forum pt ca am nevoie de ajutorul Dvs. In anul 2003 am comis infractiunea de inselaciune, fals si uz de fals, fapta pt care am fost judecat si ... (vezi toată discuția)
O firmă inactivă, care are datorii către stat de peste 40.000 lei, dar fără bunuri mobile/imobile, poate solicita intrarea în insolvență? utillllizator01 utillllizator01 Buna ziua! Am si eu urmatoarea intrebare: o firma inactiva care are datorii catre stat peste 40.000 lei dar fara bunuri mobile/imobile poate solicita ... (vezi toată discuția)