Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... model cerere uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

model cerere uzucapiune

Va rog sa a ajutati cu nu model cerere uzucapiune de 30 de ani, avand in vedere ca terenul a fost cumparat(in 1964), dar fara a incheia vreun act, de la o persoana care a decedat iar mostenitorii nu ii cunosc. poati fi reclamanta si sotia impreuna cu mine avand in vedere ca nu eram casatorit cand am achizitionat terenul.
Multumesc anticipat pt. ajutor
consultati un avocat care sa va redacteze cererea. chiar daca veti gasi model de cerere nicio situatie pe fapt nu seamana cu alta.in drept pot avea temei identic.
cautati in google un model, dar sa nu va creati o speranta, ca veti reusi fara ajutorul unui avocat. mai bine apelati la un avocat care sa va conceapa actiunea si sa va indrume daca dvs considerati ca aveti suficiente notiuni de drept incat sa va prezentati singur in instanta.
NU este o cerere tip..
Avocatul o redacteaza aratand situatia imobilului uzucapat, nr. de carte funciara, si nr. top., suprafata, etc. imprejurarea in care ati folosit imobilul si durata. trebuie sa indicati fostii proprietari de la care l-ati preluat (coproprietari de carte funciara,) sa indicati daca sunt cunoscuti sau nu, daca au mostenitori care sa fie chemati in judecata sau nu... pentru cei decedati se va numi un curator.
Oricum avocatul va spune ce trebuie sa contina actiunea..
Probabil se va dispune efectuarea unei expertize tehnice topografice , pentru identificarea terenului, suprafata reala si cea tabulara, pentru inscrierea dreptului dvs de proprietate in cartea funciara(veti formula obiective).
ContSters122901, utilizator
mai intai trebuie sa va intersati cine este paratul. actiunea se indreapta impotriva proprietarului. daca spuneti ca decedat, trebuie sa va adresati cu o cerere la evidenta populatiei pentru a afla mostenitorii si adresele acestora, pt ca altfel degeaba scrieti continutul cererii daca nu aveti elementul esential, si anume datele de identificare ale paratilor. succes!