Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutati-ma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutati-ma

sunt in concediu pentru crestere a copilului pana pe data de 18.09.2010,intre timp am obtinut licenta,daca prezint la intoarcerea la serviciu diploma de licenta,as putea fi incadrata in munca conform studiilor,sau mi se va acorda o marire salariala ?astept raspuns.
depinde de grila de posturi libere existente.
asta pentru un alt post,dar conform legii,daca e un post pentru studii medii se acorda spor pentru studii superioare?
Dupa lege ar fi normal sa te incadreze automat la salarizare cu studii superioare....daca ai binenteles licenta angajatorul este obligat .
ela10 a scris:

sunt in concediu pentru crestere a copilului pana pe data de 18.09.2010,intre timp am obtinut licenta,daca prezint la intoarcerea la serviciu diploma de licenta,as putea fi incadrata in munca conform studiilor,sau mi se va acorda o marire salariala ?astept raspuns.

Daca lucrati in sectorul bugetar : Personalului care s-a aflat in concediu platit pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 7 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si personalului ale carui raporturi de munca sau raporturi de serviciu au fost suspendate din alte cauze, potrivit legii, i se acorda, la reluarea activitatii, salariul de baza aferent gradului sau treptei profesionale in care a fost incadrat anterior suspendarii.

Daca lucrati in sectorul privat : La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

Daca postul pe care-l ocupati nu este prevazut cu studii superioare , angajatorul nu poate fi obligat sa va acorde un nou salariu ca aveti studii superioare (valabil pentru sectorul privat).
va multumesc