Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partajul 1
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partajul 1

buna ziua !am o garsoniera dobandita inainte de casatorie si primita ca mostenire ea{garsoniera} se imparte cu sotia in caz de divort?
sau numai bunurile mobiliare?
bunurile imobile sau mobile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune. In caz de divort acestea fac obiectul partajului.
Bunurile dobandite in afara casatoriei sunt bunuri proprii si nu fac obiectul partajului.
Bunurile dobandite de unul din soti prin succesiune (in cazul dvs. garsoniera dobandita "ca mostenire") nu se impart cu celalalt sot, indiferent de momentul dobandirii lor.