Forum Discuţii juridice Executare silită intoarcerea executarii
Discuție deschisă în Executare silită

intoarcerea executarii

Creditorul (banca) executa un debitor pt. neplata ratelor, executare finalizata cu vanzare la licitatie publica a imobilului.(imobil +teren).
Adjutecatarul (de buna credinta) inscrie dreptul de proprietate in CF in noiembrie 2008.
Debitorul promoveaza o contestatie la Titlu, instanta admite actiunea , constata nulitatea absoluta a Titlului de executare si dispune intoarcerea executarii.
Este opozabila aceasta hotarare adjudecatarului?
In situatia data (adjudecatarul de buna credinta) se mai poate face intoarcerea executarii in natura?
Mentionez ca sunt pentru adjudecatar.
Multumesc #-o
Interesant subiect. O intrebare ar fi de pus. instanta a dispus si repunerea in situatia anterioara?

Totusi, 404^1 si urmatoarele reglementeaza doar partial problematica intoarcerii executarii silite, in sensul ca textual, se refera in principal la situatia bunurilor mobile, situatie in care, cu trimitere la 449 defineste ca fiind inadmisibila o actiune orice cerere de desfiintare a vanzarii impotriva tertului, acest text reprezentand in fapt o exceptie de la resoluto iure dantis, resolvitur jus accipiens.

Prin faptul ca nu precizeaza expres efectele intoarcerii executarii si repunerii in situatia anterioara cu privire la bunurile imobile, din punctul meu de vedere, prin interpretare per a contrario, daca pentru bunurile mobile nu se aplica principiul de mai sus, pentru cele imobile se aplica, ipoteza in care este admisibila o actiune de desfiintare a actului de adjudecare, avand ca temei 404^1 si efectul intoarcerii executarii silite.
Da, instanta a dispus intoarcerea executarii, intrucat se ceruse ca in cazul in care se constata nulitatea Titlului sa se dispuna si intoarcerea executarii.
Intrebarea era daca a dispus repunerea in situatia anterioara. Intoarcerea executarii putea sa o dispuna si fara sa mentioneze si modalitatea de realizare a intoarcerii executarii. De aceea am intrebat daca a dispus "repunerea in situatia anterioara prin...".