Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa moartea parintilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa moartea parintilor

buna! tatal meu a murit acum o luna ,mama fiind moarta de un an. noi suntem 2 surori,casa fiind trecuta pe tatal meu.mentionez ca doar eu sunt fiica legitima a tatalui meu,pe mine m a infiat ,pe sora mea nu.averea se estimeaza la o casa plus mai multe terenuri la tara.as vrea sa stiu daca se poate cum va decurge succesiunea.va multumesc anticipat.=D>
daca bunurile erau doar ale tatalui d-voastra, atunci sunteti singura mstenitoare.
av Zaharia F.
Eu cred ca inainte de va raspunde ar trebui sa ne lamuriti unele aspecte.
De pilda, cu sora sunteti SORA dupa mama?
Mama dumneavoastra a fost sotia tatalui care v-a infiat?
Cine era propriatrul terenurilor?
florisiris, utilizator
Nu ati dat destule detalii.
Bunurile (imobile) sunt achizitionate in timpul casatoriei cu mama dvs? Daca da, si sora este fiica mamei, pt partea mamei dvs. veniti amandoua la mostenire.
Pt mostenirea dupa tata, veniti doar dvs.