avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Suspect furt.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Suspect furt.

Salutare, am o problema ce ma seaca pe zii ce trece . Pe data de 04.08.2010 eram in Costinesti la mare . Am fost cu niste amici in tineretului la discoteca, pe la vro 4:00 AM o mare parte din ei au plecat la dormitoare, eu cu un prieten si prietena lui am ramas pe plaja ....
La 30 de minute, am vazut ca lipsesc si ei si am zis sa ma indrept spre camera unde eram cazati...
In drum spre camera noastra la vro 500 de m, era cazat unul dintre prietenii mei si m-am oprit sa strig la geam sa iasa .
Atunci paznicul de la receptie m-a chemat, m-am dus si m-a intrebat daca am buletin la mine , i-am spus ca nu il am, si a chemat politia.
Am dat declaratie la politie cu ce s-a intamplat dar din pacate mi s-au luat amprente si mi s-au facut poze. Nu am avut niciodata treaba cu politia sau alte chitibusuri din astea . In proces mi-a scris suspect furt... :((:((:((
Dupa ce am plecat de la politie, am fost la receptie la hotel si mi-am chemat amicul, si s-a adeverit ca pe el il cautam, si ca nu eram hotz.....
Receptionera mi-a spus ca a sunat, si ca a declarat ca nu sunt dupa furat si ca doar vroiam sa-mi strig amicul...
Ce se poate intampla ???:((
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:57, 7 August 2010
Daca nu ati savarsit nici o fapta penala nu se poate intampla nimic, doar ca amprentele dvs au ramas in baza de date a politiei...
Si daca mi-au ramas amprentele in baza de date a politiei, ce se poate intampla pe parcurs ?
Adica sper sa nu am probleme pe viitor, adica daca imi scot cazierul sa-mi fac permisul de conducere sa fie patat din cauza amprentelor si etc... se sterg din baza de date pe parcurs ? Daca da in cat timp ...


P.S si sper sa nu imi vina ceva acasa, in posta de la asta :D
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 August 2010
Senzorika, utilizator
Nu se intampla nimic daca ati fost amprentat si nici nu se trec amprentele in cazier.
Doar ca raman in baza de date ale politiei, iar in situatia in care veti savarsi o fapta penala si vor ramane ampresnte la fata locului veti fi descoperit pe baza amprentelor ca fiind faptuitorul.
stati linistit nu vi se va intampla nimic!
nu se sterg din baza de date nici o data si nici nu trebui ca nu te afecteaza cu ceva. oricum toti sintem in baza de date a politiei doar ca ti-a luat amprente sa le compare in caz de era savirsit vrun furt sau ceva.

Alte discuții în legătură

Cazier penal andra-celia andra-celia in cazul persoanelor condamnate anterior cu sentinta definitiva cu executare dar reabilitate de drept ulterior executarii se poate spune ca,cazierul este ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna/presupune reabilitarea de drept webheadcat webheadcat ma intreb ce inseamna exact reabilitarea de drept si ce se intampla cu amprentele(de pe hartie au fost oare introduse in calculator ? - daca da, dupa ... (vezi toată discuția)
Mar interesa si pe mine .. pentru amprente ca dovezi ai putea fi acuzat de furt?? bursucelady bursucelady un prieten ii sau gasit cateva amprente la locul unui furt ar putea fi acuzat de furt numai pe baza lor . au facut si perchezitie la domiciliu si nu iua gasit ... (vezi toată discuția)