Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Suspect furt.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Suspect furt.

Salutare, am o problema ce ma seaca pe zii ce trece . Pe data de 04.08.2010 eram in Costinesti la mare . Am fost cu niste amici in tineretului la discoteca, pe la vro 4:00 AM o mare parte din ei au plecat la dormitoare, eu cu un prieten si prietena lui am ramas pe plaja ....
La 30 de minute, am vazut ca lipsesc si ei si am zis sa ma indrept spre camera unde eram cazati...
In drum spre camera noastra la vro 500 de m, era cazat unul dintre prietenii mei si m-am oprit sa strig la geam sa iasa .
Atunci paznicul de la receptie m-a chemat, m-am dus si m-a intrebat daca am buletin la mine , i-am spus ca nu il am, si a chemat politia.
Am dat declaratie la politie cu ce s-a intamplat dar din pacate mi s-au luat amprente si mi s-au facut poze. Nu am avut niciodata treaba cu politia sau alte chitibusuri din astea . In proces mi-a scris suspect furt... :((:((:((
Dupa ce am plecat de la politie, am fost la receptie la hotel si mi-am chemat amicul, si s-a adeverit ca pe el il cautam, si ca nu eram hotz.....
Receptionera mi-a spus ca a sunat, si ca a declarat ca nu sunt dupa furat si ca doar vroiam sa-mi strig amicul...
Ce se poate intampla ???:((
Daca nu ati savarsit nici o fapta penala nu se poate intampla nimic, doar ca amprentele dvs au ramas in baza de date a politiei...
Si daca mi-au ramas amprentele in baza de date a politiei, ce se poate intampla pe parcurs ?
Adica sper sa nu am probleme pe viitor, adica daca imi scot cazierul sa-mi fac permisul de conducere sa fie patat din cauza amprentelor si etc... se sterg din baza de date pe parcurs ? Daca da in cat timp ...

P.S si sper sa nu imi vina ceva acasa, in posta de la asta :D
Senzorika, utilizator
Nu se intampla nimic daca ati fost amprentat si nici nu se trec amprentele in cazier.
Doar ca raman in baza de date ale politiei, iar in situatia in care veti savarsi o fapta penala si vor ramane ampresnte la fata locului veti fi descoperit pe baza amprentelor ca fiind faptuitorul.
stati linistit nu vi se va intampla nimic!
nu se sterg din baza de date nici o data si nici nu trebui ca nu te afecteaza cu ceva. oricum toti sintem in baza de date a politiei doar ca ti-a luat amprente sa le compare in caz de era savirsit vrun furt sau ceva.