Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... antecontract v/c imobil prin prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

antecontract v/c imobil prin prima casa

Sunt din provincie si intentionez sa achizitionez un apart.prin programul prima casa,de la un dezvoltator,in Bucuresti.Va rog sa-mi comunicati ce clauza pot introduce in antecontractul de v/c,astfel incat in cazul neacordarii creditului sa-mi pot recupera avansul.Mentionez ca mi se pare prea mare pretul negociat(nu vor sa negocieze sub o anumita suma)motiv ptr. care raportul de evaluare al bancii s-ar putea sa fie sub pretul negociat,in acest caz pot suporta diferenta de pret.Va rog sa-mi transmiteti cat mai curand.Va multumesc.
puteti cere notarului sa insereze in antecontract , ca in cazul neacordarii creditului de catre banca din motive ce nu tin de dvs, vanzatorul sa fie obligat sa va returneze avansul.
La cat de greu se vand acum apartamentele poti negocia cu vanzatorul atat avansul cat si pretul imobilului. Daca nu accepta un avans modic de doar 100- 200 euro, renunta si orienteazate catre alt vanzator , ai de unde alege. Preturile la care se vand acum apartamentele sunt de maxim 700 euro pe mp, pret de tranzactionare nu pretul de strigare care se ridica la 1100 euro pe mp.
Mult succes