Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Statul, prin reprezentantul sãu ICRA-lul avea dreptul ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Statul, prin reprezentantul sãu ICRA-lul avea dreptul sã vândã 6 apartamente dintr-un imobil care la data naþionalizãrii era ipotecat?

ICRAL-Herăstrău avea voie să vândă chiriaşilor (este vorba de 6 familii din 6 apartamente), în baza Legii 112/1995, locuinţele respective în condiţiile în care imobilul era ipotecat pe 30 de ani, din 1939 pentru un împrumut făcut de proprietar la Creditul Funciar Urban Bucureşti, din care, la data naţionălizării, în 1950, acesta nu achitase nici un sfert?
Daca sunt indeplinite conditiile de vanzare prevazute de L112, vanzarea este valabila. Pentru vanzarea catre chiriasi, nu conteaza situatia imobilului inainte de nationalizare. In caz de revendicare, se pune problema proprietarului.