avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Statul, prin reprezentantul sãu ICRA-lul avea dreptul ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Statul, prin reprezentantul sãu ICRA-lul avea dreptul sã vândã 6 apartamente dintr-un imobil care la data naþionalizãrii era ipotecat?

ICRAL-Herăstrău avea voie să vândă chiriaşilor (este vorba de 6 familii din 6 apartamente), în baza Legii 112/1995, locuinţele respective în condiţiile în care imobilul era ipotecat pe 30 de ani, din 1939 pentru un împrumut făcut de proprietar la Creditul Funciar Urban Bucureşti, din care, la data naţionălizării, în 1950, acesta nu achitase nici un sfert?
Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 20:11, 8 August 2010
Daca sunt indeplinite conditiile de vanzare prevazute de L112, vanzarea este valabila. Pentru vanzarea catre chiriasi, nu conteaza situatia imobilului inainte de nationalizare. In caz de revendicare, se pune problema proprietarului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 112/1995 Marta Tot Marta Tot Bună seara! Am cumpărat un apartament în imobilul în care am locuit încă din 1985, în baza Legii 112/1995. Actul de vânzare cumpărare s-a încheiat ... (vezi toată discuția)
Situaþia juridica a unui imobli care era ipotecat la data naþionalizãrii Marta Tot Marta Tot Un imobil cumpărat în 1938 ,ipotecat în 1939 pentru un împrumut pe 30 de ani (ultima rată în 1969) de la Creditul Funciar Urban Bucureşti şi al cărui ... (vezi toată discuția)
Cine a radiat ipoteca? Marta Tot Marta Tot Dacă eu revendic un imobil naţionalizat care în cartea funciară are trecută o ipotecă pentru un împrumut la o bancă naţionalizată în 1948 şi ... (vezi toată discuția)