Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire indiviziune

As dori un sfat in legatura cu urmatoarea problema:
Dupa decesul tatalui meu mostenitorii lui impreuna cu fratele artatalui am obtinut titlul de proprietate pentru un teren. Au fost facute actele si intabulat pe toti 4 mostenitorii in vederea vanzii rapide . Vanzarea nu a avut loc si dorim sa iesim din indiviziune.
1- ce demersuri trebuie sa facem
2 - se poate intabula cota aferenta tatalui doar pe unul din mostenitorii lui si in ce conditii

Multumesc
In situatia in care exista un acord intre mostenitori se poata partaja amiabil prin act autentic.Este posibil ca mostenitorii sa isi vinda sau sa isi doneze cotele unuia dintre ei si acesta devine astfel proprietarul exclusiv al imobilului. In cazul in care nu exista intelegere partajul poate fi cerut in instanta.
Aceasta vanzare presupune incheirea de contracte taxabile sau este o acceptare tacita.

Multumesc!
vanzarea presupune un contract de vanzare-cumparare si trebuie platite taxele notariale.
Daca vindeti impreuna, platiti o singura data taxele, nu fiecare dintre dv. 4 taxa separata.