Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mandat de captura european
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mandat de captura european

Buna seara! Am si eu o problema pe care sper ca ma ajutati sa o inteleg. O ruda de-ale mele, are cateva dosare pe rol in Italia pentru clonari carti credit. este posibil ca dupa ce este condamnat sa i se trimita mandat de captura in Romania chiar daca fapta este savarsita in Italia si este condamnat la o pedeapsa de sub 3 ani?
Multumesc!
Jurisdictia este a Italiei pentru ca acolo a comis infractiunile si acolo isi va ispasi si pedeapsa la care va fi condamnat! Evident, ca va ramane cazierul patat si ii va dauna si in Romania ulterior daca va continua sa comita infractiuni de acest gen si in tara. In acea condamnare din Italia statul roman nu are nicio treaba!
nu numai ca e posibil dar e chiar legal.insasi legea ii obliga.
Pe cine, ce obliga? Cumva despre statul roman este vorba?
Da , este posibil

Conform dispoziţiilor art.81 alin.1 lit.a şi b din Legea nr.224/2006 mandatul european de arestare se emite pentru extrădarea persoanelor care au săvârşit fapte pedepsite cu o pedeapsă sau cu o măsură de siguranţă privativă de libertate egală sau mai mare de 1 an sau pentru executarea unor condamnări la o pedeapsă sau la o măsură de siguranţă mai mare de 4 luni închisoare.
ContSters47264, utilizator